Türk savunma sanayiinin geliştirdiği özgün ürün ve platformlar, birçok ülkenin gözdesi haline geldi.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki sıkı savunma iş birliğinin bir parçası olarak SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması, 11 Ekim 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştiriliyor.

Gerçekleştirilen etkinlikte, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin daha da artırılması planlanırken etkinlik kapsamında birçok anlaşma imzalanacak.

SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile BAE arasındaki yakın savunma sanayii iş birliği ve BAE'nin hizmetinde olan Türk savunma ürünleri hakkında konuştu.

SSB Başkanı Görgün, son yıllarda Türk savunma sanayiinin büyük bir gelişme kaydettiğini ve platformlar ile sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde önemli adımlar attığını vurguladı.

Türkiye'nin şu an savunma sanayii alanında dünya devleriyle rekabet edebilecek bir konuma geldiğini söyleyen Haluk Görgün, Türkiye'nin savunma sanayii konusunda bazı alanlarda dünya liderleri arasında yer alırken, diğer alanlarda da rekabetçi ürünler geliştirdiklerini ifade etti.

Birçok Türk savunma ürünü BAE'nin hizmetinde

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin savunma sanayii iş birliğine değinen SSB Başkanı Haluk Görgün, BAE merkezli Tawazun Konseyi, Edge ve IGG gibi kurum kuruluşlar ile yakın iş birliği içerisinde olduklarını belirtti.

SSB Başkanı Görgün, konuşmasında halihazırda BAE envanterinde bulunan Türk savunma platformları hakkında şöyle konuştu:

bayraktar-akinci-tiha-14-min

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

"Birleşik Arap Emirlikleri ile geçmişte yaptığımız iş birliklerine örnek verecek olursak, hava araçlarında BAYKAR şirketimizin Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI TİHA platformları konusunda, halihazırda çok büyük bir iş birlikteliği içerisindeyiz. 

Akıllı silah sistemlerinde ROKETSAN’ın Lazer Güdümlü Cirit ve MAM-L, İHA-230 Süpersonik Balistik Füzeleri ile ASELSAN’ın TOLUN akıllı mühimmatı ile MKE’nin roket, bomba ve diğer silahları iş birliği yaptığımız konuların başında gelmektedir.

Ekran Görüntüsü (169)

Kara araçlarında Birleşik Arap Emirlikleri'ne FNSS tarafından yıllar önce teslim edilen Dhabyan ZMA’lar, BMC’nin Kirpi-Vuran araçları; Türkiye’den Otokar Şirketimiz ile Tawazun ve Edge’in müşterek şirketi AL Jasoor tarafından ortak üretilen RABDAN 8x8 zırhlı personel taşıyıcılar Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu’na güç katmıştır. Bu işbirliğinin üretilecek yeni araçlarla devam edeceğine inanıyorum.

Deniz platformlarında Yonca Onuk Tersanesi’nin MRTP-16 sahil güvenlik botları ve Aselsan’ın STAMP Silah Sistemleri Birleşik Arap Emirlikleri donanmasına güç katmıştır. Önümüzdeki dönemde daha büyük platformlarda ortaklık yapmak konusunda istekli olduğumuz belirtmek isterim. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde Abu Dhabi’de bir deniz çalıştayı gerçekleştireceğimizi ifade etmek isterim.

MRTP16UAECICPA