Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ve beraberindeki heyetle Bilişim Vadisi'nde bir araya geldi.

Bakan Varank ve Al Zeyoudi'nin toplantısında, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nden yetkililer de hazır bulundu.

Görüşmede, petrokimya ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere iki ülke arasındaki karşılıklı yatırım imkanlarının yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon alanlarında iş birlikleri, ortak teknopark ve sanayi bölgeleri kurulması gibi konular masaya yatırıldı.

Toplantıda Türkiye'nin güçlü ekonomisi, stratejik konumu, güçlü sanayi altyapısı ve iş fırsatlarıyla güvenilir bir ortak olduğuna dikkat çeken Varank, Türkiye'nin dünyaya kıyasla çok daha hızlı ve kaliteli ürün sunabilen en önemli alternatif tedarik merkezi niteliği taşıdığını ifade etti.

Heyetler arası görüşmenin ardından, Varank ve Al Zeyoudi, metaverse, artırılmış gerçeklik, oyun geliştirme ve finansal teknoloji alanlarında faaliyet yürüten Türk start-up Roof Stacks ile yüksek teknolojili projelerde, Ar-Ge, Ür-Ge, prototip ve seri üretim alanlarında hizmet veren Ortem Elektronik'i ziyarette bulundu.

ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor

Al Zeyoudi son olarak Türkiye'nin vizyon projesi Togg'un UserLab Kullanıcı Deneyim Merkezi'ni ziyaret ederek projeye ilişkin bilgi aldıkran sonra Togg ile bir test sürüşü gerçekleştirdi.