BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

ABD, F-35 programını BAE'nin Çin ile olan ilişkileri noktasında, havuç-sopa taktiği olarak kullanıyor.

Bloomberg'in haberine göre Biden yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE), Çin'in en önemli teknoloji firmalarından olan Huawei ile ilişkisinden ötürü baskı yapıyor. BAE'nin Huawei ile bağını koparmaması durumunda, F-35 ve İHA'ları da kapsayan 23 milyar dolarlık silah anlaşmasını riske atabileceği belirtiliyor.

ABD, BAE'li yetkililerden F-35 savaş uçaklarını almadan önce (2026-2027), Huawei'nin ülkedeki telekomünikasyon ağlarından çıkarılmasını istiyor. Ancak BAE'li yetkililerin Huawei sonrası alternatiflere ihtiyaç duyduğu ve bu yüzden ABD'li yetkililerden daha uzun süre talep ettiği belirtiliyor. ABD'nin ise BAE'nin telekomünikasyon ağını tekrar inşa etmek için Samsung, Ericcson veya Nokia'yı önerdiği iddia ediliyor.

ABD'nin Uluslararası İletişim ve Bilgi Politikası'dan sorumlu olan Stephen Anderson yaptığı açıklamada, ''Biden-Harris yönetimi, 5G güvenliğini yüksek güvenlik önceliği olarak görüyor.'' ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, ''Çin-BAE ortaklığı, her iki halkın yararına olacak şekilde ilerliyor. Üçüncü tarafların duruma müdahale etmesine müsamaha göstermeyeceğiz.'' değerlendirmesinde bulundu.

Biden yönetimi Çin'in en büyük teknoloji firması olan Huawei'yi, faaliyet gösterdiği ülkelerde ''casusluk'' yapmak ile suçluyor.