Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail, savunma sanayii ilişkilerini güçlendiriyor.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

The Jerusalem Post'un haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri (UAEAF) envanterindeki A330 MRTT tanker uçakları için İsrailli savunma sanayii şirketi Elbit Systems'den, elektronik harp (EW) sistemleri ve Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir (DIRCM) sistemleri tedarik edecek.

Yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki satın alım için Elbit Systems'den yapılan açıklamada, ''Elbit Systems BAE'yi önemli bir pazar ve ortak olarak görüyor. Sözleşme, şirketimizin bu alanda sunduğu tecrübeyi yansıtıyor.'' ifadeleri kullanıldı.

Anlaşmaya göre sistemler beş yıllık bir süreçte A330 MRTT tanker uçaklarına entegre edilecek.

A330 MRTT

Kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri (UAEAF), Airbus tarafından üretilen yeni nesil A330 MRTT tanker uçaklarından 2 adet daha tedarik etme kararı almıştı. 2 adet A330 MRTT tanker uçağının 2024'te teslim edileceği ve BAE'nin mevcut filosunun da en gelişmiş versiyona yükseltileceği vurgulanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri (UAEAF), Airbus ile 2008 yılında 3 adet A330 MRTT konusunda anlaşmaya varmış ve uçakları 2013 yılında envanterine almıştı.

A330 MRTT yeni nesil tanker uçakları, 250 bin saat operasyonel uçuşu tamamlayarak, Avustralya, Fransa, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, BAE ve Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.