Uydunun, BAE ile Bahreyn arasında bir süredir devam eden uzay bilimi, teknoloji ve teknik gibi konularda devam eden ortak çalışmaların bir sonucu olarak fırlatıldığı vurgulandı.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Al Defaiye'nin haberine göre Bahreyn'in gök gürültülü fırtınalardan ve kümülüs bulutlarından gelen karasal gama ışını flaşlarını (TGR'ler) izleyecek ve inceleyecek ilk uydusu "Light-1"i Salı günü başarıyla fırlattı.

Ulusal Uzay Bilimi (NSSA) İcra Kurulu Başkanı Dr. Mohammed Bahreyn Light-1'in, 21 Aralık günü Bahreyn saatiyle 13:00'te bir SpaceX CRS-24 uçağında, Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) doğru yola çıktığını belirtti. 400 km irtifa ve 51,6° eğim açısıyla yörüngesine yerleştirilecek, 2022 yılının ilk çeyreğinde ISS'deki Japon Deney Modülü'nden (KIBO) Dünya çevresindeki yörüngeye yeniden fırlatılacağını da ayrıca vurguladı.

Light-1'in, Abu Dabi'deki Khalifa Üniversitesi'ndeki yer istasyonuna, Litvanya'daki Vilnius ve Danimarka'daki Aalborg olmak üzere üç yer istasyonuyla veri ileteceği belirtildi.