Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile gittiği Şırnak’ta NTV canlı yayınına bağlanarak gündeme dair soruları cevapladı.

Son dönemde yaşanan Rusya-Ukrayna gerginliğini değerlendiren Hulusi Akar, Türkiye’nin NATO ülkesi olmanın gereklerini yerine getireceğini dile getirdi.

Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin barış ve huzur içerinde yaşaması gerektiğini söyleyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar,

“Biliyorsunuz başlangıçtan itibaren, ilk günden itibaren devamlı suretle biz Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin barış, huzur, güven ve refah içinde yaşamasından yanayız. Bunun için bize ne düşüyorsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bizim ana görüşümüz, bizim pozisyonumuz, herkes tarafından bilinen pozisyonumuz budur ve gerçekten biz buna çok samimi bir şekilde sadık kaldık ve hep bu yönde çalışmalarımızı sürdürdük.” dedi.

Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor  Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor 

Bütün problemler barışçıl yollarla çözülmeli

Türkiye’nin barıştan ve itidalden yana bir pozisyonda bulunduğunu ifade eden Bakan Akar,

“Biz bütün problemlerin barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden, görüşmeler yoluyla, diyalog yoluyla çözülmesinden yanayız ve dolayısıyla bunu hâlâ aynı şekilde sürdürüyoruz. Diğer taraftan da bildiğiniz gibi Karadeniz’de Montrö statükosu var. Bu statükonun, bu durumun, bu statünün devam etmesinden yanayız. Bunun bütün taraflara yararlı olduğu kanaatindeyiz ve dolayısıyla bu Montrö statüsünün bozulmaması için bütün tarafların yardımcı olması, ellerinden gelen gayreti göstermesinin önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Burada tabii askerî hareketlilik çok önemli, çok dikkat çekici. Dolayısıyla buradaki hareketlerin çok dikkatli yapılması lazım. Aksi hâlde bunların birtakım ilave gelişmelere sebebiyet verebileceğinden hareketle tarafların ihtiyatlı olması lazım, dikkatli olması lazım ve biz bu konuda elimizden gelen gayreti gösterdik, NATO olarak, Türkiye olarak, temaslarımız çerçevesinde bunları sürdürüyoruz. Tabii Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, hepimizin takip ettiği üzere uluslararası ortamda bir özne hâline gelmiştir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın da gerçekten ciddi bir prestiji, ciddi bir etkisi oluşmuştur.” ifadelerini kullandı.

Barış bölgemiz için çok önemli

“Bu manada Cumhurbaşkanımızın yapacağı bir arabuluculuğun çok önemli olduğunu, çok faydalı olacağını ve bunun ciddi şekilde sonuçları etkileyeceğini değerlendiriyoruz. Eğer taraflar bu konuda mutabık kalırlarsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın da uygun göreceği şekilde ve tarzda böyle bir çalışmanın da hem iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi bakımından hem de bu gerginliğin bölge ve dünyaya yansıtabileceği olumsuzlukların önlenmesi bakımından büyük bir anlamı ve önemi olduğunu değerlendiriyoruz ve bundan da son derece umutlu olduğumuzu ben belirtmek istiyorum. Sonuç olarak bu krizin barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinin sadece iki ülke değil, bölge için ve hatta tüm dünya için önemli olduğunu değerlendiriyorum.”