24 Şubat sabahında Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik başlatmış olduğu işgal girişimi ve sıcak savaş ortamı halen devam ediyor.

Devam eden savaşta müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Batılı ülkelerin ara bulucu pozisyonlarını bırakıp savaşın bir tarafı olarak bölgeye müdahil olmaları da Türkiye’yi en güçlü ara bulucu pozisyonuna getirdi.

İki ülkenin yetkililerini her fırsatta bir araya getiren ve kalıcı çözüm için çalışmalarını sürdüren Türkiye, her fırsatta iki ülkeyle de bakanlar ve devlet başkanları seviyesinde görüşmeler gerçekleştiriyor.

Son olarak Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Bakan Akar tarafından acil bir ateşkese olan ihtiyaç ile gerginliğin azaltılması ve insani yardımın ulaştırılması vurgusu yapıldı.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin Ukrayna limanlarında bekleyen ticari gemileri ve A400M uçaklarının Türkiye'ye emniyetle ulaşımının sağlanması konuları üzerinde duruldu.

Ayrıca Bakan Akar tarafından, Türkiye'nin barışın tesisi ve Ukrayna'ya insani yardım için üzerine düşeni yapmaya devam edeceği bir kez daha ifade edildi.