Çorlu'daki Baykar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Teslimat ve Kurs Bitirme Töreni, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törene, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bakan Hulusi Akar, yerli ve millî savunma sanayiinin yüksek teknoloji ürünü bir projenin daha başarıyla sonuçlandırılmasının haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. TİHA'ların hayırlı olması temennisinde bulunan, mezun olan TİHA personelini kutlayan Bakan Akar, geçen dönemlerde Türkiye'nin, sanayii devriminde ve teknoloji yarışında maalesef geri bırakıldığını ifade etti.

"Özellikle savunma sanayii alanında atılan adımlar akamete uğratılarak ülkemizin, insanımızın kendine olan güveni örselenmeye çalışmış, yıllarımız ve kaynaklarımız heba edilmiştir." diyen Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda geçmişte ve günümüzde, ülkemize yönelik uygulanan açık veya örtülü ambargolar da herkesin malumudur. Ancak Türkiye, tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen zatıdevletlerinin kararlı tutumu, liderliği, teşviki ve desteğiyle önümüze çıkartılan tüm engelleri birer birer aşmış, başta yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere yaklaşan savunma sanayii olmak üzere hemen hemen her alanda büyük başarılar elde etmiştir. Çok şükür kendi kaynaklarımızı kullanarak yapabildiğimizi, başarabildiğimizi gördük ve bunu da tüm dünyaya gösterdik. Diğer bir deyişle artık cin şişeden çıkmıştır. Bundan geri dönülmesi mümkün değil. Milletçe bizlere yüksek bir moral ve motivasyon sağlayan bu başarıların en dikkat çekici olanlardan bir kısmı da havacılık sektöründe gerçekleştirilmiştir."

Bu alanda önemli başarı elde ederek dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan şirketlerden birinin de BAYKAR olduğunu aktaran Bakan Akar, "BAYKAR, savunma sanayii alanındaki projeleri ve başarıları ile ülkemizin büyük bir değeridir. Yüksek teknoloji üreterek Silahlı Kuvvetlerimizin kritik ihtiyaçlarını karşılayan, ülkemize katma değer sağlayan ve uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artıran ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ gibi vakıf şirketlerimiz ve BAYKAR gibi özel sektör firmalarımız bizler için birer gurur kaynağı olmuştur." diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde özne hâline geldiğini, etki ve ilgi alanını her geçen gün genişlettiğini dile getiren Bakan Akar, "Türkiye, tüm risk tehdit ve gelişmeleri yakından takip etmekte, proaktif davranarak gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Bu bağlamda çok boyutlu küresel ve bölgesel tehditlere maruz kalan ülkemiz, özel coğrafi konumu, sahip olduğu ekonomik ve beşeri koşullarıyla kendine özgü savunma dinamiklerini geliştirmektedir." dedi.

"SİHA’lar kısa sürede önemli başarılar elde etmemizi sağlamıştır"

Savunma sanayiinde atılan adımlar, yerli ve millî imkânlarla üretilen yüksek teknoloji ürünleri İHA/SİHA ve TİHA’ların bu anlayışın bir sonucu olarak nitelendiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

"Türkiye, İHA/SİHA sistemini geliştiren ilk ülke olmamasına rağmen bu teknolojik atılımı, kendi imkânlarıyla üreterek bir kuvvet çarpanına dönüştürmüş, bu çabalarının sonuçlarını da TSK sahada başarıyla uygulamıştır. Türkiye’nin kendi geliştirdiği ve kendi mühimmatı ile donattığı SİHA’lar, terörle mücadelede, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekâtlarda, kısa sürede önemli başarılar elde etmemizi sağlamıştır. Aynı şekilde Libya’da ve Azerbaycan’da da Türk yapımı silah sistemleri harekâtın seyrini kökten değiştirmiştir. Burada özellikle şunu ifade etmek isterim ki, operasyonlarımızın masum sivillere, çevreye, tarihî ve dinî yapılara zarar vermeden icra edilmesinde yerli ve millî olarak ürettiğimiz bu silah sistemlerimizin ve akıllı, hassas mühimmatımızın da payı büyüktür. Silah sistemlerimizin harekât sahasında elde ettiği başarılar, tüm dünyanın da dikkatini çekmiş, yerli ve millî sanayi ürünlerimize olan talep giderek artmıştır."
 

Bunun en somut örneğinin IDEF-2021’de birçok ülke ve firma ile imzalanan 100’e yakın anlaşma ve mutabakat metni olduğunu aktaran Bakan Akar, "Yapılan bu anlaşmaların da katkısıyla Türkiye, uluslararası pazardaki konumunu güçlendirmektedir." dedi.

"Türk savunma sanayii, geçmişle mukayese edilemeyecek bir noktaya geldi"

Türkiye’nin İHA teknolojisini geliştirmeye erken sayılabilecek bir dönemde başlamış olmasını son derece önemli olarak değerlendiren Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu:
 

"Ülkemiz artık teknoloji üreten ve geliştiren bir konumuna gelmiş, savunma sanayiinde dışa bağımlılığı büyük ölçüde ortadan kaldırarak gücüne güç katmıştır. Geçmişte piyade tüfeğimizi dahi yurt dışından tedarik ederken, artık millî piyade tüfeklerimizi, tüm hafif silahlarımızı, akıllı hassas mühimmatımızı, ÇNRA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, İHA/SİHA’larımızı, TİHA'larımızı ATAK helikopterlerimizi, fırkateynlerimizi ve savaş gemilerimizi tasarlayıp inşa, imal ve ihraç seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki artık geçmişle mukayese edilemeyecek bir noktaya gelen Türk savunma sanayii, elde ettiği birikimle İHA, SİHA ve TİHA’lardan sonra Millî Muharip Uçağımızı ve hava savunma sistemimizi de yakın gelecekte üretecektir. Savunma sanayiinde yerli ve millî anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz atılımlar ve elde edilen kazanımlar, sadece milletimizin değil, aynı zamanda dost ve kardeş ülkelerin de gurur kaynağı olmuştur. İnşallah bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yerli ve millî savunma sanayiimizin gelişmesindeki kararlı tutumunuz, liderlik ve desteklerinizden ötürü zatıdevletlerine şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca bu stratejik silah sistemlerini üretilmesinde emeği geçen, katkıda bulunan BAYKAR firmasının tüm yönetici ve çalışanlarına yüksek müsaadeleriyle teşekkür ediyorum."