Antalya Diplomasi Forumu'nun son gününde basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yunanistan'a ilişkin çarpıcı ifadelerde bulunan Çavuşoğlu, Yunanistan'ın samimi olması ve provokasyonlardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

"Türkiye olarak bu konuda samimi ve kararlıyız"

Türkiye ve Yunanistan ilişkileri ile yaz aylarında yaşanacak gelişmelere ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Belli bir zaman devam eden gerilimlerden sonra Yunanistan ile yeniden bir diyalog başlattık. İstişarelerimizi de başlattık. Dendias geldi ben Yunanistan'a gittim. Sayın Cumhurbaşkanımız da Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirdi. Her iki tarafta da bu kararlılık ve olumluluk devam eder. Yunanistan'ın provokasyondan vazgeçmesi gerekiyor. Ege'de herhangi bir tatbikat yapılmaması için centilmenlik anlaşmamız var, ama bakıyoruz Yunanistan NAVTEX ilan ediyor. Kısacası Yunanistan'ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım. Biz, başlattığımız diyalogu somut adımlara dönüştürelim, var olan sorunları kararlılıkla çözelim. Biz Türkiye olarak bu konuda samimi ve kararlıyız." ifadelerini kullandı.

"Türkiye ilk defa Afganistan'a gitmiyor"

Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nda üstleneceği role ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, "Türkiye ilk defa Afganistan'a gitmiyor. Kabil'de çerçeve ülke, Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmiş durumda. ABD'nin çekilme kararıyla diğer müttefikler de çekiliyor. Bu havaalanının işletilmesi ve güvenliği dünya için önemli. Afganistan yönetimi de Türkiye'nin burada kalmasını istiyor." şeklinde konuştu.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor