Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin tavan yaptığı son günlerde, Ukrayna'ya yardım kararları alınmaya devam ediyor.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Baltık devletleri Estonya, Letonya ve Litvanya'nın muhtemel Rus işgaline karşı müttefikleri Ukrayna'ya ABD üretimi silahları verme taleplerine onay verildiği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri ve ortakları, Ukrayna’ya güvenlik yardımını hızlandırmak için bir arada duruyor. Ukraynalı ortaklarımız ve NATO Müttefiklerimizle yakın temas halindeyiz ve Ukrayna’nın artan Rus saldırganlığı karşısında savunmasını güçlendirmesine yardımcı olmak için mevcut tüm güvenlik iş birliği araçlarını yaratıcı bir şekilde kullanıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin Baltık devletlerine onayı sonrası Estonya'nın Javelin tanksavar füzesi, Litvanya'nın ise Stinger MANPADS vermesi bekleniyor.

ABD ihracat kontrol düzenlemeleri kapsamında ülkelerin, ABD'den aldıkları silahları başka ülkelere devretmeden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan onay alma yükümlülüğü bulunuyor.

Batı ülkelerinden Ukrayna'ya destek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, ABD ve NATO'nun da devreye girmesiyle hat safhaya ulaştı. 

Rusya, Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlar, son dönemde sınır hattında gerçekleştirdiği tatbikatlar ve sürekli güncellenen istihbarat raporlarıyla olası işgalin sinyallerini veriyor. ABD ile NATO ise müttefikleri Ukrayna'nın yanında olduklarını her defasında dile getiriyor.

Son dönemde gerginliğin iyice artmasıyla Rusya sevkiyatlarını sıklaştırırken, ABD Karadeniz'deki faaliyetlerini hem denizden hem de havadan arttırdı. Sürekli Ukrayna ile temas halinde olan ABD, 19 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanı Tony Blinken'ı Ukrayna'ya gönderdi. ABD'nin yanı sıra İngiltere, olası Rus işgaline karşı Ukrayna'ya tanksavar ve savunma sistemi yardımlarında bulundu.

Rusya ile Batı devletlerinin ardı arkası kesilmeyen hamleleri sonrası tüm gözler Karadeniz'e döndü. Ukrayna ve Rusya arasında muhtemel bir savaş durumunda ABD ve NATO'nun tutumu merakla bekleniyor.