Çin, Güney Asya'da kendisine karşı uygulanan çevreleme politikasını delmek için Bangladeş ile stratejik ortaklık kurmayı hedefliyor.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya göre, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid ve Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe Dakka’da bir araya geldi. İkili Çin ve Bangladeş arasındaki mevcut askeri iş birliklerinin güçlendirilmesi konusunda anlaşma sağladı.  

Toplantıda esnasında Cumhurbaşkanı Hamid, Bangladeş ile Çin’in iki güvenilir stratejik ortak olduğunu belirterek Çin ile ilişkilere büyük bir önem verdiklerini ve bölgedeki temel çıkarlarını sıkı sıkıya desteklediklerini ifade etti. 

Hamid ayrıca, Bangladeş’in askeri ve ekonomik açıdan kalkınmasında Çin etkisinin altını çizdi ve iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin sahada sürdürdükleri iş birliğini kuvvetlendirerek devam ettireceğine inandığını söyledi.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Wei Fenghe ise Güney Asya’da barış ve istikrarı sağlamak ve sürdürmek için iki tarafın askeri bir ittifak kurarak bölge dışındaki güçlere karşı beraber mücadele etmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Wei bu kapsamda, iki ülkenin orduları arasındaki üst düzey ziyaretlerin ve karşılıklı teknoloji transferinin artmasının önemini vurguladı. 

Çin halihazırda Bangladeş’in en büyük savunma savunma sanayii ithalatçısı konumunda. 2020 yılında Bangladeş’in toplam savunma sanayii ithalatının yüzde 71'i Çin ile gerçekleştirildi.