Türk savunma sanayiinin ürettiği füzeler, dünyanın farklı coğrafyalarında sahne almaya devam ediyor.

Bangladeş Hava Kuvvetleri, envanterinde yer alan Falco Astore İHA'yı Roketsan üretimi CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile silahlandırdı.

F8i3pncXoAAwN08

Bangladeş Hava Kuvvetleri'nin 52'inci kuruluş yıldönümü töreninde görüntülenen Falco Astore İHA, CİRİT Lazer Güdümlü Füzesi podu ile görüntülendi.

Bangladeş, Roketsan üretimi CİRİT füzesini Falco Astore İHA'ya entegre ederek araca önemli bir vuruş gücü kazandırmış oldu.

F8i3quzWMAEPIL3

Bu gelişme ile beraber Roketsan'ın CİRİT Lazer Güdümlü Füzeyi, Bangladeş'e ihracatını gerçekleştirdiği resmiyet kazandı.

Açık kaynak verilerine göre Roketsan, CİRİT Füzesinni Bangladeş, Bahreyn, Çad, Filipinler ve Birleşik Arap Emirliklerine satışını gerçekleştirdi.

CİRİT Lazer Güdümlü Füze

CİRİT Lazer Güdümlü Füze; kara, deniz ve hava araçlarından hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek vuruş hassasiyetli ve maliyeti etkin bir çözüm olarak Roketsan tarafından geliştirildi. 

Yeni nesil bir füze olan CİRİT, güdümsüz 2,75” roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

CİRİT Lazer Güdümlü Füze; çok yönlü tasarımı sayesinde farklı platformlara kolay entegrasyon ve kullanım imkânı sağlıyor. Havadan satha atış performansını karadan karaya kullanımda da kanıtlanan Türkiye'nin ilk güdümlü füzesi olan CİRİT, kendi sınıfında da dünyada ilk kalifiye ürün ünvanını taşıyor.

1624277092_cirit3

CİRİT’in Teknik Özellikleri

Çap

2,75” (70 mm)

Boy

1,9

Ağırlık

17,5 kg (Tüplü)

Asgari Menzil

1,5 km

Azami Menzil

8 km

Güdüm

MEMS-AÖB* ile ara safha güdüm

Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

Motor

Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt

Harp Başlığı

Çok Maksatlı Başlık (Zırh delici, Anti-Personel, Yangın Çıkarıcı)

Yüksek İnfilaklı Başlık (Anti-Personel)

Lazer İşaretleme

STANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

Entegrasyon Uyumluluğu

MIL-STD-1760 arayüzüne sahip platformlar