Bangladeş, son yıllarda yükselişe geçen Türk savunma sanayii ürünlerine ilgi duymaya devam ediyor.

Bangladeş askeri kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Defense Technology of Bangladesh-DTB Twitter hesabı, Bangladeş'in ROKETSAN'dan ATMACA Gemisavar Füzesi, TEBER Güdüm Kiti ve HİSAR Hava Savunma Sistemi satın aldığını iddia etti.

Paylaşımda ayrıca, Bangladeş ile ROKETSAN'ın bu sistemlerin tedariki için Temmuz 2021'de bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladığı dile getirildi.

Bu iddia için ne Bangladeşli yetkililer ne de ROKETSAN tarafından resmi bir açıklama gelmezken, taraflar arasında yapılan önceki satışlar, bu iddiayı doğrular nitelikte olduğunu gösteriyor.

Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık

Haziran ayında Türkiye ile Bangladeş arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında ROKETSAN'ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirilmişti. Bu anlaşmanın yanı sıra Bangladeş'in ROKETSAN'dan resmi olarak; TRG-300 KAPLAN Füzesi, Çok Namlulu Roketatar Aracı (ÇNRA) ve TRG-230 Füzesi satın aldığı biliniyor.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Her türlü hava şartında kullanılabilen ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Bunlarla birlikte ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde de sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor. Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

220 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veribağı (data link) yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefte zaman, hedef imha ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları da mevcut.

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Füze, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltılması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı. Ayrıca yerli ve milli imkanlarla geliştiren ATMACA Mavi Vatanın korunması için Deniz Kuvvetleri tarafından etkin bir şekilde kullanılacak ve bu alanda önemli görevler üstlenecek.

TEBER Güdüm Kiti

TEBER Güdüm Kiti, MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bombaları’nın vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir yüksek hassasiyetli güdüm kiti olarak biliniyor.

TEBER, Genel Maksat Bombaları’nı Ataletsel Ölçüm Birimi [AÖB], Küresel Konumlama Sistemi [KKS] ve aktif Lazer Arayıcı Başlığı [LAB] kullanarak akıllı bir silah sistemi hâline getiriyor. TEBER sabit hedeflerin yanı sıra hareketli hedefler karşısında da yüksek hassasiyette vuruş kabiliyeti getiriyor. TEBER’in yaklaşma sensörü opsiyonu da mevcut.

HİSAR Hava Savunma Sistemi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hareket halindeki birliklerin ve kritik bölge/noktaların nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmek amacıyla ASELSAN tarafından milli imkanlar kullanılarak Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) geliştiriliyor.

HİSAR A Projesi kapsamında; Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, Çekili AİHSFS ve her iki konfigürasyondan atılabilen alçak irtifa hava savunma füzesi geliştirilecek, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacak.

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, üzerinde barındırdığı 3 boyutlu arama radarı, komuta kontrol ve atış kontrol aracılığıyla tam otonom olarak görevini icra edebiliyor. Çekili AİHSFS ise komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarının Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirileceği bir füze fırlatma sistemi olarak biliniyor.