Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da "Forum Metaverse" etkinliğinde katılımcılara hitap etti.

ATO Congresium'da 'Forum Metaverse' etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Dünya dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni döneme doğru gidiyor. Bizim görevimiz de gençlerimizi bu yeni dünyaya hazırlamaktır. Ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip arkasında duracağı dijital hukuk düzeni kurulmalı. Artık uzaydaki yerini daha güçlü almak için kendi uydusunu yapan, kendi teknolojisini geliştiren bir Türkiye var. Eski Türkiye yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip, arkasında duracağı bir dijital hukuk düzeni kurulmadan sorunların çözümü mümkün değildir." dedi.

Erdoğan, "Kartel haline gelen sosyal medya platformlarının hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarrufları bile bu alanda yolumuzu çizmek gerektiğinin somut ifadesidir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Artık uzaydaki yerini daha güçlü şekilde almak için kendi uydusunu yapan, yazılımlarını hazırlayan, balistik araçlarını tasarlayan bir Türkiye var. Küresel tröstlere bakılarak yapılan 'Türkiye'nin teknolojide öne çıkma şansının kalmadığı' iddiası bu ülkenin gençlerine hakarettir."

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Erdoğan, "İHA'larınızı, SİHA'larınızı, Akıncılarınızı eğer yapamıyorsanız, her an köle olmayla karşı karşıyasınız." dedi.

Dijital seferberlik dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:

"Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum. Ülkemizin potansiyeli kendi Silikon Vadisini oluşturacak düzeydedir."