28 Mayıs Seçimleri sonrasında Savunma Sanayii Başkanlığı görevini Prof. Dr. İsmail Demir’den devralan Prof. Dr. Haluk Görgün mesaiye hızlı başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretine eşlik eden Savunma Sanayii Başkanı Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından ortak olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili Azerbaycan basınına önemli açıklamalarda bulundu.

Poliqon Azerbaycan’a konuşan Başkan Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi’nin iki ülkenin de hava sahasını önemli ölçüde koruyacağını dile getirdi.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

HAKIM-HAVA-KOMUTA-KONTROL-SISTEMI-1024x576

 “İki devlet, tek millet, tek hava sahası”

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte ortak hava sahası kontrol bölgesinin Ege Denizi'nden Hazar Havzası'na kadar uzanacağını söyleyen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün;

“HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Projesi, Azerbaycan ve Türkiye Hava Kuvvetlerinin en kritik ortak projelerinden biridir. Bu proje ile her iki ülkenin hava kuvvetleri Azerbaycan hava sahasının kontrolünü sağlamanın yanı sıra ortak harekat yapma imkanına da sahip oluyor. Bu nedenle söz konusu projenin sloganını Milli Önder Haydar Aliyev'in sloganına uyarlayarak ‘İki devlet, tek millet, tek hava sahası’ şeklinde ortaya koyduk.” dedi.

HAKİM-Aselsan-

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, ülkemizde milli imkanlarla geliştirilen ilk hava komuta kontrol sistemi olacak. Bu sayede Türkiye kendi hava komuta kontrol sistemini geliştiren sayılı ülkeler arasına girecek.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan stratejik, operatif ve taktik seviyelerdeki tüm komuta kontrol merkezleri arasında bütün planlama ve cari durum işlemleri için tam entegrasyonu sağlayacak, ülkenin hava savunmasını tek bir sistem üzerinden kontrol edebilecek yeteneğe kavuşacak. HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi NATO ile tam entegrasyon sağlarken, tüm çok uluslu çalışabilirlik ihtiyaçlarına da çözüm sunacak.