Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Ukrayna'nın yolsuzlukla mücadelesi ve hukuk reformları Batılı diplomatlar tarafından eleştirildi.

Lenta.ru'nun haberine göre, Litvanya'da düzenlenen uluslararası bir forumda AB ve ABD'li diplomatlar Ukrayna temsilcileriyle Başkan Vladimir Zelensky hükümeti tarafından yürütülen reformları tartıştı.

Reformlar genel olarak olumlu şekilde değerlendirilirken yargı reformu ve yolsuzluk konuları sert eleştirilere sebep oldu. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, yargı reformunun tüm reformların anası olduğunu vurgularken Maidan protestolarından bu yana çok şeyin başarıldığını belirtti. Kofod ayrıca tüm bu kazanımların dışında yargı alanındaki reformların istenen seviyede olmadığını sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ise, Ukrayna'nın yolsuzlukla mücadele etmesi gerektiğini ifade etti. Blinken ayrıca yönetimde şeffaflığın sağlanmasının ve yolsuzlukla mücadele organlarının işlerlik kazanmasının öneminden bahsetti ve yozlaşmış yetkililerin adalete teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.