Türk savunma sanayii, vurucu güç caydırıcılığını artırmak için yeni ürünler ortaya çıkarmaya devam ediyor.

BAYKAR tarafından geliştirilen BAYKAR KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi’nin yeni versiyonu olan KaGeM V3 kamikaze İHA ilk kez Pakistan'da görücüye çıktı.

Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından paylaşılan videoda, Pakistan'a ihraç edilen Bayraktar AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA ile kullanacağı mühimmatlar sergilenirken KaGeM V3 kamikaze İHA ilk defa görüntülendi.

Kısa bir süre önce mühimmat üretimine başlayan BAYKAR, Kanatlı Gezen Mühimmat (KAGEM) ailesinin ilk üyesi olan KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi'ni ilk kez Teknofest 2023'te görücüye çıkarmıştı. 200+ kilometre menzil sahip KEMANKEŞ’in ilk atışlı testi de başarıyla gerçekleştirilmişti.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

İlk defa görülen KaGeM V3'ün 30 kilogram ağırlığındaki KEMANKEŞ Füzesi’ne kıyasla oldukça ağır ve büyük olduğu öngörülürken kamikaze İHA'nın bir turbojet füze motoruna sahip olacağı tahmin ediliyor.

KEMANKEŞ-2

KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi

KEMANKEŞ, stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün mini akıllı seyir füzesidir. KEMANKEŞ, adını; attığı okla en zorlu şartta dahi hedefi tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor.

KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’larından atılabiliyor. 1 saat havada mini akıllı seyir füzesi sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösteriyor. Ayrıca yapay zekâ destekli otopilot sistemi ile otonom uçuş yapabiliyor.
KEMANKEŞ 1

Yapay Zekâ Destekli Optik Güdüm Sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip. Gece ve gündüz şartlarında görev yapabilen KEMANKEŞ, barındırdığı Anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmiyor. 

KEMANKEŞ, tüm görüş hattı haberleşmesini bağlı olduğu platform ile sağlıyor. Böylece elde ettiği tüm telemetri bilgilerini ve kamera görüntüsünü platform üzerinden yer kontrol istasyonuna ileterek verilerin takibini mümkün kılıyor.