Dünyada yükselen tansiyonun ardından Türk SİHA'larına olan rağbet her geçen gün artıyor.

Bayraktar TB-2'lerin yeni alıcısı bu sefer Arnavutluk oldu.

Resim

BAYKAR'ın resmî Twitter hesabı üzerinden Arnavutluk ile Bayraktar TB-2 SİHA konusunda bir ihracat sözleşmesine imza atıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu anlaşma ile Bayraktar TB-2'nin gittiği ülke sayısı 27'ye ulaşmış oldu.

Yapılan paylaşımda, "Arnavutluk ile Bayraktar TB-2 SİHA ihracat sözleşmesi imzaladık. Bu anlaşma ile Bayraktar T-B2 SİHA ihraç edilecek ülke sayımız 27 oldu." ifadelerine yer verildi.

Başkent Tiran'da yapılan anlaşma törenine Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Savunma Bakanı Niko Peleshi, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Yapılan ihracat anlaşmasının 8 milyon avro olduğu düşünülüyor. Geçen yıl değişen hükümetin yeni bütçesinde 8 milyon avronun bu amaçla ayrıldığı aktarılmıştı.

SİHA ihracat anlaşmasının, aynı zamanda Arnavutluk ordusu ile BAYKAR arasında iş birliğini geliştireceğine de dikkat çeken Rama, Baykar'ın Arnavutluk'ta inşa edilen NATO'nun yeni Kuçova Hava Üssü'ndeki en yüksek teknolojiye sahip tesisin kontrol merkezinin operasyonunu devralmaya hazırlanacak kişilerin eğitimiyle ilgileneceğini de sözlerine ekledi.

Resim

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

Başbakan Rama'nın verdiği bilgilere göre anlaşma kapsamında ilk olarak 3 adet SİHA Arnavutluğa gönderilecek.

Kosova'dan yeşil ışık

Diğer taraftan Balkan ülkelerinden Kosova'dan da Bayraktar TB-'lerin alımına yönelik yeşil ışık yakıldı. Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka yaptığı açıklamada Bayraktar TB-2'lerin alımının Kosova'nın gündeminde olduğunu ifade etti:

“Dünya gündeminde olan Türk SİHA'ları bizim de gündemimizde. Bununla ilgili her seferinde devletimiz çalışmalar yapıyor. Ziyaretlerde bulunuldu. Cumhurbaşkanımız ve Savunma Bakanımız, Bayraktarları yerinde ziyaret etti. Tabii bu uzun vadeli bir süreç. Her devlet kendi hanesinde, kendi askeri silah deposunda SİHA'ları bulundurmak ister.”

Rekorların sahibi

Bayraktar TB2 SİHA, 16 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak rekor kırdı. Milli SİHA’lar Katar, Suriye, Ukrayna ve Karabağ’da karşılaştığı çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına gibi tüm olumsuz hava şartlarında görev yapmaya devam ediyor. Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran milli SİHA, 500 bin saatlik uçuşla birlikte Türk havacılık tarihine geçti. Milli SİHA en uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden hava aracı unvanını da elinde bulunduruyor.

Zeytin Dalı Harekâtı’na damgasını vurdu

Milli SİHA Bayraktar TB2, TSK tarafından sınır içi ve ötesinde gerçekleştirilen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında aktif olarak rol aldı. Savunma uzmanları harekâtların beklenenden çok daha kısa sürede sona ermesini ve daha az kayıp yaşanmasında en önemli etkenlerden birinin milli SİHA’lar olduğunu belirtti. Bayraktar TB2 SİHA sistemleri özellikle Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında gerçekleştirilen tüm uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yaparak, 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekâta damgasını vurdu. 

Yerlilik oranı rekor düzeyde

2000’li yılların başından itibaren insansız hava araçları alanında en büyük katma değer olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle milli ve özgün olarak geliştiren Baykar, 13 farklı disiplindeki mühendislik gücüyle alanında dünyanın lider teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor. Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, dünyada rekor sayılacak düzeyde %93'lük bir yerli sanayi katılımıyla İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde üretiliyor.