Türk savunma sanayiini dünyaya açılan kapısı durumunda olan Bayraktar TB2 SİHA’lar EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı'nda görev alıyor.

Hava, Kara, Deniz unsurlarının tamamının müşterek bir biçimde hareket ettiği tatbikatta, Türk savunma sanayiine hizmet veren birçok firma stantlarında ürünlerini sergiliyor.

Türk havacılığının en özgün çözümlerini ortaya koyan Baykar da EFES-2022 Tatbikatı’nda yerini aldı.

Bayraktar TB2 SİHA ile adını tüm dünyaya duyuran Baykar’ın özgün çözümleri EFES-2022 Tatbikatı’nda da kullanılıyor.

Baykar resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Sınıfında dünyanın en iyisi olan BayraktarTB2 SİHA, EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı'nda...” ifadelerine yer verildi.

EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından EFES-2022 Tatbikatı başladı. Tatbikat, birinci safhası olan Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı ile başlarken 20 Mayıs'ta fiilî safhaya geçildi.

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki tatbikat, Haziran’ın ikinci haftası yapılacak Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti ile sona erecek.

Tatbikata 37 ülkeden binden fazla yabancı personel katılacak. Bölgedeki en büyük birleşik müşterek tatbikat olma özelliği taşıyan EFES-2022 Tatbikatı’na TSK unsurları ile birlikte toplam 10 binden fazla personelin katılması planlanıyor.

Tatbikata 2016'da 8, 2018'de 20 ülke katılırken 37 ülkenin katılacağı EFES-2022, tarihinin en geniş katılımlı tatbikatı olma özelliği taşıyor.

İtalyan fırkayteni, Libya Deniz Kuvvetlerine ait hücumbotun yanı sıra birçok unsurun görev alacağı tatbikatta; ABD Silahlı Kuvvetlerine bağlı CH-53 helikopterleri, obüsler, zırhlı araçlarla birlikte bir çıkarma gemisi de görev alacak.

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini 20’den fazla ülkeden savunma bakanları, genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının takip etmesi bekleniyor.

Jenerik bir senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekâtı icra edilecek; hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vurulacak. Özel Kuvvet Harekâtı'nın da icra edileceği EFES-2022'de gemiden hedefe manevra, havadan ikmal, muharebe arama kurtarma, meskûn mahal yetenekleri de sergilenecek.

Bayraktar TB2 SİHA

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerini üreten firması Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 200+ Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.