Dağlık Karabağ’da savaşın sonucunu Azerbaycan'ın lehine çeviren Bayraktar TB2'ler, Avrupa sahasındaki yerini almaya başladı.

Geçen yıl Türkiye'den Bayraktar TB2 alan Polonya, Bayraktar TB2'lerin ilk kontrol uçuşlarını 15 Şubat günü gerçekleştirdi.

Resim

Defence Türk'ün haberine göre Bayraktar TB2'lerin ilk kontrol uçuşu Polonya ordusunun 12. İHA Üssü üzerinde gerçekleşti. TB2'lerin kontrol uçuşu Polonya Genelkurmay Başkanlığı’nın Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımla duyuruldu.

Bayraktar TB2 SİHA’lar, 28 Ekim 2022 tarihinde 12. İHA Üssü’nde yapılan tören ile Polonya'ya teslim edilmişti. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak; teslim töreninde Polonya ordusunun TB2'lerle yeniden inşa olduğunu ve güçlendiğini ifade eden açıklamalarda bulunmuştu:

“İnsansız hava araçları olmadan modern ordu olmaz. Bugün Polonya ordusunun birimlerini yeniden yaratıyoruz. Polonya ordusunun kuvvetlerini güçlendiriyoruz. İlk Bayraktar'lar şimdiden 12. İnsansız Hava Aracı Üssü’nde. Bayraktar insansız hava araçlarının kullanımıyla savunma kabiliyetlerimizin artması önemli. Ukrayna'da yaşananlar bunların etkili silahlar olduğunu gösteriyor. Bayraktarlar hem keşif hem de muharebe görevlerini yerine getirecek. İnsansız hava araçlarının yanı sıra radar ve kontrol istasyonları da sipariş ettik, teslim aldık. Bu sistemlerle hizmet vermeye hazırız."

Mirosławiec, 28.10.2022. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak (P) i dowódca 12 BBSP płk pilot Marcin Szubiński (L) podczas uroczystości w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie), 28 bm. Minister Błaszczak przekazał pierwszy zestaw bezzałogowców Bayraktar TB2. (mr) PAP/Marcin Bielecki

TB2'ler Polonya'nın ihtiyaçları gözetilerek üretildi

Türkiye ile Polonya arasında 4 sistem Bayraktar TB2 S/İHA sistemi (24 hava aracından oluşan) alımını kapsayan bir sözleşme imzalanmasının ardından Bayraktar TB2 SİHA’ların 2024'e kadar hizmete girmesi bekleniyor. Taşınan teçhizata bağlı olarak keşif veya aktif taarruz sortileri yapabilecek olan TB2’ler; alınan karara göre Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin Mirosławiec’teki 12. İHA Üssü tarafından işletilecek.

Polska otrzymała pierwsze Bayraktary. Szef MON: Nie ma nowoczesnego wojska  bez dronów - Polskie Radio PiK

F-35 savaş uçakları, Patriot ve HIMARS sistemleri ile çalışacak olan Bayraktar TB2'lerin konfigürasyonunun halihazırda kullanılan standart İHA’dan farklı olup olmayacağı ve ifade edilen SAR sensörlerinin ne şekilde kullanılacağı hakkında Mariusz Błaszczak şunları söylemişti:

“Operatörlerimiz, Polonya’ya özgü gereksinimlerimize göre yapılandırılmış setler alacaktır. Doğrudan üretim hattından gelen bir ürün tedarik etmiyoruz. Bizim kullanacağımız TB2 sistemi, diğer ülke kullanıcılarından farklı olacaktır. Anlaşmanın içerisinde; keşif için EO Sensörler, Lazerli Mesafe Ölçerler, SAR ve lazer güdümlü MAM-C ve MAM-L silahları bulunmaktadır. Sistem, bir bütün olarak, çatışma potansiyelimiz dahilinde belirli bir operasyonel amaca hizmet edecektir. Sonuçta İHA’lar otonom olarak değil daha büyük bir sistem içerisinde kullanılacaklardır. Ordumuzun kullandığı ana savunma ve silah sistemlerini tamamlayıcı unsur olmak zorundalar. Burada da yakında envanterimize girecek olan F-35 savaş uçakları ile Patriot ve HIMARS sistemlerine atıfta bulunuyorum. Kilit nokta, yukarıdaki tüm unsurlardan etkili bir uyumlu sonuç elde etmektir.”