Türkiye ile Ukrayna, ikili savunma sanayii ilişkilerini artırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin davetlisi olarak, resmî temaslarda bulunmak üzere 3 Ocak 2022 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında Ukrayna lideri Zelenskiy ile çeşitli konularda istişarede bulunurken, görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Savunma sanayii ve havacılıkta iş birliğini ele aldıklarını aktaran Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, "Bunlar stratejik ortaklığımızın itici güçlerinden biridir. Amacımız ortak savunma projeleri, ortak teşebbüsler kurmak, tecrübe ve teknoloji paylaşımı yapmak. Bugün imzaladığımız anlaşmayla, BAYKAR Makina İHA’larının Ukrayna’daki üretimi genişletilecek." dedi.

Yapılan anlaşma kapsamında Ukrayna, Bayraktar TB2 İHA’ların üretimi için bir arazi tahsis edecek ve çeşitli teşvikler sağlayacak. İHA üretiminde kullanılan parçaları ise gümrük vergilerinden muaf tutulacak.

BAYKAR ise İHA’ların üretimi için Ukrayna’da bir iştirak şirketi kuracak. İHA fabrikasına ek olarak eğitim merkezi de inşa edilecek. Baykar, İHA yatırımlarından dolayı 10 yıl boyunca gelir vergilerinden de muaf tutulacak.

Baykar’ın Ukrayna’da yapacağı yatırımlar, dokunulmaz olacak. Ukrayna tarafından Türk yatırımcılara 49 yıllık süreyle bedava arazi tahsis edilecek. Fabrika inşasına dair tüm finansman ve personel bilgileri ise gizli tutulacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi

Baykar Savunma, halihazırda bu anlaşma için birçok adımı atmış durumdayken, anlaşmanın sona erme tarihi ise 1 Ocak 2035 olarak belirtiliyor.