Türk savunma sanayiinin öncü insansız hava aracı üreticilerinden olan Baykar, dünya pazarında genişlemeye devam ediyor.

Romanya Savunma Bakanlığı’nın geçtiğimiz Ağustos ayında Baykar’dan yaklaşık 300 milyon dolar değerinde 3 sistem Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı satın alma niyetini açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Romanya’ya Bayraktar TB2 ihracatının gerçekleştirildiği bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar yaptığı açıklamada;

“Uzun yılları aşan dostluğumuz ve karşılıklı güvene dayalı güçlü bağlarımız bulunan Romanya, yüksek teknolojiye sahip BayraktarTB2 SİHA'yı envanterine alan ülkeler arasına katıldı. #BayraktarTB2 SİHA için şimdiye kadar 28 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladık. Baykar Teknoloji olarak Romanya ile birlikte AB üyesi 2 ülkeye, NATO üyesi 3 ülkeye ihracat gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

İran, Su-35 ve Mi-28 satın alımını tamamladı İran, Su-35 ve Mi-28 satın alımını tamamladı

Milli Teknoloji Hamlesi hem ülkemizin hem de dost ve kardeş ülkelerin tam bağımsızlığının en güçlü teminatıdır. Bu ihracat ile Türkiye ve Romanya arasındaki bağlar daha da güçlenecek. Ortak geleceğimiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak Romanya Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Romanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada;

“Satın alınacak İHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri için tasarlanacak. Her bir sistem hedef angajman kabiliyetine sahip altı hava platformu (toplam 18 insansız hava aracı) içermektedir. Program aynı zamanda başlangıç lojistik destek paketi, gerekli eğitim ve teçhizatın satın alınmasını da içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

Bu ihracatla beraber Bayraktar TB2’lerin ihraç edildiği ülke sayısı 28’e yükseldi.

Romanya’nın Bayraktar TB2 tedariki ile birlikte Baykar; AB üyesi 2 ülkeye, NATO üyesi 3 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş oldu.