Bayraktar TB2 SİHA'ların muharebe sahasındaki başarıları, uluslararası basında geniş yer bulmaya devam ediyor.

Yunanistan'da faaliyet gösteren onalert.gr sitesinin haberinde, Ukrayna'ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA'ların Ukrayna ile Rusya arasındaki ihtilafta "kilit bir rol" oynadığı ifade edildi.

Haberde, Ukrayna ordusunun Donbas bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçılarla girdiği çatışmalarda Bayraktar TB2 SİHA'yı kullanmasının Rusya'yı endişelendirdiği vurgulandı.

Yunan haber sitesi, Bayraktar TB2'lerin Ukrayna'ya satılması ve iki ülkenin Ukrayna'da SİHA üretim tesisi açma kararı alınmasının Moskova'yı alarma geçirdiğini ve Türkiye ile Rusya'nın karşı karşıya geldiğini aktardı.

Ukrayna ilk etapta Türkiye'den 12 adet Bayraktar TB2 satın ve teslim aldı. Bu teslimatlardan sonra 6 adet SİHA için taraflar sözleşti. Ancak, Ukrayna'ya açıklanan sayının üzerinde bir adette Bayraktar TB2 SİHA satıldığı, birçok kaynak tarafından iddia edildi.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

STM, milli teknolojileriyle İzmir'de yerini alacak STM, milli teknolojileriyle İzmir'de yerini alacak

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı "gör-ve-vur" özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.