Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden biri olan Bayraktar TB3, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında gökyüzü ile buluştu!

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi için özel olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Semalarla buluşan Bayraktar TB3, TEI tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen TEI PD-170 motoru yaklaşık 2 saat boyunca uçuş gerçekleştirdi ve ilk uçuşu başarıyla tamamladı.

F9bihEHWUAAXbhV

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden Bayraktar TB3 SİHA’nın ilk uçuşunun görüntülerini içeren videolu bir paylaşımda bulundu.

Selçuk Bayraktar tarafından yapılan paylaşımda, “Bir hayalimizi daha gökyüzü ile buluşturduk çok şükür. Bayraktar TB3 ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Ülkemize ve Milletimize hayırlı olsun.“ ifadelerine yer verildi.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Bayraktar TB3'ün ilk uçuşu sonrası ise ilk duygularını şöyle aktardı:

"27 Ekim 2023. Cumhuriyetimizin 100. yılında Bayraktar TB3 insansız hava aracımız ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl, milletimizi söz verdiğimiz üzere, ülkemizin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA'nın ilk uçuşunu yine burada gerçekleştirmiştik. Cumhuriyetimizin 100. yılına bir yıl kala gerçekleştirmiştik. Ve bugün de aşağı yukarı 1 yıl sonra ülkemizin kısa pistlerden kalkıp inme kabiliyetine sahip Bayraktar TB3'ün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Bayraktar TB3 ve KIZILELMA, kısa pistli uçak gemilerinden iniş kalkış yaptıklarında yani TCG ANADOLU'muzda göreve başladıklarında aynen SİHA'larımızda olduğu gibi muharebe tarihinde devrim yapacaklar. Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olsun."

BAYKAR CEO'su Haluk Bayraktar da Bayraktar TB3'ün ilk uçuşun ardından şu ifadeleri kullandı:

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

"Deniz aşırı operasyon kabiliyetimize güç katacak Bayraktar TB3 SİHA'mızın ilk uçuşunu başarıyla tamamladık. Yerli kameradan sonra milli motor da İHA platformlarımızda yerini aldı. Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu TEI tarafından geliştirilen PD-170 yerli motorla gerçekleştirdi. Her geçen gün tam bağımsız Türkiye hedefine daha da yaklaşıyoruz."

BAYKAR mühendislerinin çok kısa bir süre içerisinde geliştirilme faaliyetleri tamamladığı Bayraktar TB3 SİHA, dayanıklılık ve motor testlerini tamamlamış olup, Ekim ayı içerisinde taksi, koşu ve teker kesme testlerini başarıyla gerçekleştirmişti.

Bayraktar TB3’ün ilk uçuşunu gerçekleştiren BAYKAR, TB3 üzerinde bir süre daha test faaliyetlerine devam edecek olup bu testlerin ardından karaya kurulacak bir test platformundan iniş ve kalkış yapacak. Karaya kurulacak test platformu, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nin uçuş güvertesini simüle edecek.

Gökyüzü ile buluşan Bayraktar TB3’ün yakın bir zaman içerisinde mühimmat atış testlerinin yanı sıra, 2024 yılı içerisinde TCG ANADOLU gemisinde iniş kalkış testlerinin gerçekleştirilmesi ve gemiye entegrasyon faaliyetlerine başlanması planlanıyor.

Ekran Görüntüsü (189)

Bayraktar TB3 SİHA

Türkiye'nin ilk amfibi gemisi ANADOLU için üretilmekte olan Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kg kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalış süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip olacak.

Geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB3’ün özelliklerini de açıklayan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar:

“Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” diye konuşmuştu.

Ekran Görüntüsü (180)

Bayraktar TB2 ile ANKA arasında bir konumda bulunacağı tahmin edilen Bayraktar TB3 için Anadolu LHD Gemisi’nde birtakım modifikasyonlar gerçekleştirecek.

Bu modifikasyonların sonucunda Anadolu LHD Gemisi, BAYKAR Savunma üretimi Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına hazır hale getirilecek.

Bayraktar TB3’ün, ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olacağı öngörülüyor. SİHA, TEI üretimi milli bir motor kullanacak.

HYkRr1zvLf2PsAdta19Zxnko2aHV8w99

2023’te gökyüzü ile buluşması beklenen Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU'da 30 ila 40 adet konuşlandırılması bekleniyor. Bayraktar TB3 SİHA Anadolu’nun güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecek.

Ayrıca TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Amfibi hücum gemilerinden kalkış yapıp 24 saatten uzun süre havada kalabilecek TB3, çıkarma senaryolarında keşif, hedef işaretlemesi ve yakın hava desteği verebilecek olmasıyla bu sınıftaki gemiler için yeni bir alternatif olarak ele alınabilir.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.