Türk savunma sanayiinden kamuoyunu heyecanlandıran haberler gelmeye devam ediyor.  

Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi

BAYKAR Savunma'dan savunma sanayii meraklılarını heyecanlandıran bir açıklama daha geldi. BAYKAR; Bayraktar TB3 ve MİUS'un Mavi Vatan'ın güvenliği için TCG ANADOLU'da birlikte görev yapacağını duyurdu.

BAYKAR resmî Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Bayraktar TB3 ve MİUS, Mavi Vatan'ın güvenliği için TCG ANADOLU'da birlikte görev yapacak." ifadelerine yer verildi. 

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar 20 Temmuz'da Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda MİUS'un özelliklerine yer vermişti.

Söz konusu videolu açıklamasında MİUS'un çeşitli deniz platformlarında da görev icra edebileceğine işaret eden Bayraktar, en önemli yönünün TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabileceği olduğunu ve Katapult (mancınık) yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını hedeflediklerini dile getirdi. 

MİUS'un yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebileceğini söyleyen Selçuk Bayraktar, tasarımını yine dünyadaki diğer insansız savaş uçaklarından ayıran diğer bir unsurun önde bulunan yatay kuyrukları ve birçok insansız savaş uçağında bulunmayan dikey kuyrukları olduğunu ifade etti.

Bu kontrol yüzeyleri sayesinde MİUS'un agresif manevra kabiliyetine sahip olacağını belirten Selçuk Bayraktar sözlerine şu şekilde devam etti:

"Böylelikle önleme, kaçınma ve yakın muharebe görev manevralarını geliştirdiğimiz yapay zeka bilgisayarları sayesinde otonom olarak yapabilecek. Farklı kabiliyetlere sahip MİUS’lar yapay zeka ile donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçakları ile birlikte görev yapabilecek. Yine aynı akıllı filo otonomisi kabiliyeti sayesinde MİUS daha yüksek kapasiteye sahip savaş uçaklarına karşı muharebe de icra edebilecek. Hem insansız muharebenin getirdiği tüm üstünlükleri hem de akıllı filo otonomisi ve maliyet etkinliği ile hava muharebelerinde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum. Hedefimiz 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek. Daha öncede ifade ettiğim ve SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız. Bu vesile ile milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı bayramlar dilerim. Kurban bayramımız mübarek olsun.”