Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden biri olan ve gökyüzüyle buluşan Bayraktar TB3, semalardan bir an olsun ayrılmıyor.

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak TCG ANADOLU gemisi için geliştirilen Bayraktar TB3 S/İHA, 6’ncı uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

İlk uçuşunun üzerinden 1 ay bile geçmeden 6 kez havalanan Bayraktar TB3, gerçekleştirilen uçuş testlerini başarıyla yerine getiriyor.

Ekran Resmi 2023-11-15 13.11.00

İcra edilen 6’ncı uçuş testinde Bayraktar TB3 S/İHA, 6 saat havada kalırken 7500 feet irtifaya yükseldi. Bu test ile Bayraktar TB3, yeni bir Sistem Tanımlama Performans Testinden daha tam not almış oldu.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden Bayraktar TB3 S/İHA'nın 6’ncı uçuş testinin görüntülerini yayınladı.

6’ncı uçuş testi sonrası açıklama yapan Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB3, 6’ıncı uçuş testini de başarıyla tamamladı.” ifadelerini kullandı.

BAYKAR mühendislerinin çok kısa bir süre içerisinde geliştirilme faaliyetleri tamamladığı Bayraktar TB3 SİHA, dayanıklılık ve motor testlerini tamamlamış olup, Ekim ayı içerisinde taksi, koşu ve teker kesme testlerini başarıyla gerçekleştirmişti.

Ekran Resmi 2023-11-15 13.11.15

Bayraktar TB3’ün ilk uçuşunu gerçekleştiren BAYKAR, TB3 üzerinde bir süre daha test faaliyetlerine devam edecek olup bu testlerin ardından karaya kurulacak bir test platformundan iniş ve kalkış yapacak. Karaya kurulacak test platformu, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nin uçuş güvertesini simüle edecek.

Gökyüzü ile buluşan Bayraktar TB3’ün yakın bir zaman içerisinde mühimmat atış testlerinin yanı sıra, 2024 yılı içerisinde TCG ANADOLU gemisinde iniş kalkış testlerinin gerçekleştirilmesi ve gemiye entegrasyon faaliyetlerine başlanması planlanıyor.

Ekran Resmi 2023-11-15 13.11.43

Bayraktar TB3 S/İHA

Türkiye'nin ilk amfibi gemisi ANADOLU için üretilmekte olan Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kg kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalış süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip olacak.

Geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB3’ün özelliklerini de açıklayan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar:

“Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” diye konuşmuştu.

Bayraktar TB2 ile ANKA arasında bir konumda bulunacağı tahmin edilen Bayraktar TB3 için Anadolu LHD Gemisi’nde birtakım modifikasyonlar gerçekleştirecek.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

thumbs_b_c_67699be088ca27398bb431544d0ed2a7

Bu modifikasyonların sonucunda Anadolu LHD Gemisi, BAYKAR Savunma üretimi Bayraktar TB3 için uçuş operasyonlarına hazır hale getirilecek.

Bayraktar TB3’ün, ROKETSAN tarafından geliştirilen L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemini kullanabilecek kapasitede olacağı öngörülüyor. SİHA, TEI üretimi milli TEI PD-170 motorunu kullanıyor.

uZELYZEZGMwszlHnlY3qgcOIkIocjno4

Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU'da 30 ila 40 adet konuşlandırılması bekleniyor. Bayraktar TB3 SİHA Anadolu’nun güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecek.

Ayrıca TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Amfibi hücum gemilerinden kalkış yapıp 24 saatten uzun süre havada kalabilecek TB3, çıkarma senaryolarında keşif, hedef işaretlemesi ve yakın hava desteği verebilecek olmasıyla bu sınıftaki gemiler için yeni bir alternatif olarak ele alınabilir.