STM'nin özgün ürünü KARGU kamikaze İHA ses getirmeye devam ediyor. 

Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor  Eurofighter’a elektronik harp eklentisi geliyor 

Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri'nde konuşan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, bazı Avrupa ülkelerinin KARGU kamikaze İHA talebi olduğunu belirterek, ''Avrupa'dan ciddi talep alıyoruz. Bazıları adetleri düşük tutuyorlar, belki de tersine mühendislik ile biz neler yapmışız onu öğrenmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

Tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA KARGU; görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra edebilirken operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha edebiliyor.

“Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapan KARGU, “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU; yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlıyor.

KARGU ayrıca, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabiliyor ve Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabiliyor.