Rusya-Ukrayna gerginliğinin tırmanarak devam ettiği günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya ve Batılı ülkelere gözdağı vermek için yaptığı tatbikatlar devam ediyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta sonu Rusya ve Belarus’un ortaklaşa düzenledikleri Müttefik Kararlılığı-2022 ortak tatbikatının ardından bölgedeki son duruma dair önemli açıklamalar yapıldı.

Tatbikat sonrasında Belarus Genelkurmay Başkanı Viktor Guleviç, ülkedeki büyükelçiliklerin askeri ataşelerine verdiği brifingde; tatbikatında görev alan Rus birliklerine ilişkin açıklamada bulundu.

Guleviç, "Rusya Silahlı Kuvvetleri birimleri, ancak biz kendimiz belirlediğimizde ve somut ihtiyaç olduğunda daimi konuşlandırıldıkları üslerine geri dönecektir. Bu tamamen bizim iç meselemiz." ifadelerini kullandı.

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, dün yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusunda Donbas'ta durumun kötüleşmesi ve sınırlardaki askeri faaliyetlerin artması nedeniyle Rusya ve Belarus'un ortak tatbikatlara devam edeceğini duyurmuştu.

Tatbikatlara devam edilecek

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Belarus ve Rusya “Müttefik Kararlılığı-2022” ortak askeri tatbikatının sona ermesi dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Belarus-Rusya Birlik Devleti’nin sınırlarındaki askeri faaliyetlere dikkat çeken Hrenin,

“Birlik Devleti'nin sınırlarına yakın askeri faaliyetlerin artması ve Donbas'taki durumun ağırlaşmasıyla ilgili Belarus ve Rusya devlet başkanları, Birlik Devleti’nin askeri birliklerinin tatbikatlara devam etmesine karar verdi." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Tatbikatta Kinjal ve Tsirkon füzeleri kullanıldı

Kremlin Sarayından yapılan açıklamada, tatbikat esnasında Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin, hipersonik aerobalistik "Kinjal" füzelerini başarıyla fırlattığı bildirildi.

Kuzey ve Karadeniz donanmasına ait gemi ve denizaltılardan deniz ve kara hedeflerine "Kalibr" seyir füzeleri ve "Tsirkon" hipersonik füzeleri attığı kaydedilen açıklamada, Astrahan bölgesindeki Kapustin Yar poligonunda "İskender" sisteminden seyir füzelerinin fırlatıldığı aktarıldı.

Plesetsk Devlet Test Uzay Üssü alanından Kamçatka Yarımadası'ndaki Kura poligonuna "Yars" kıtalararası balistik füzenin atıldığı belirtilen açıklamada,

"Tu-95MS uzun menzilli stratejik bombardıman uçaklarından ateşlenen havadan fırlatılan seyir füzeleri Pemboy ve Kura poligonlarındaki hedefleri vurdu. Barents Denizi'nden Kuzey Filosu'nа stratejik nükleer denizaltı Kareliya'dan 'Sineva' balistik füzelerini Kura poligonuna fırlattı." ifadelerine yer verildi.