Dünya genelinde gün geçtikçe artan siber saldırılar Belarus'a gitmek üzere yola çıkan Rus birliklerini de vurdu.

Belarus'ta 10-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Müttefik Kararlılığı-2022" isimli ortak askeri tatbikata katılmak üzere yola çıkan Rus ordusu, sevkiyat esnasında bazı engellerle karşılaştı.

The Guardian'ın haberine göre bir grup Belaruslu hacker, Rusya'nın Belarus'a asker sevkiyatını engellemek için demiryolu şirketine 24 Ocak günü siber saldırıda bulundu.

Gerçekleştirilen siber saldırıya ilişkin Belarus Demiryolları'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada "teknik nedenlerle" çevrimiçi bilet satışlarının durdurulduğu ifade edildi.

Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı

'Siber Partizanlar' isimli hacker grubu saldırı ile ilgili "Bunu yaptık çünkü demiryolu işgalci güçlerin ülkemize girişini sağlıyor." ifadesini kullandı.

'Siber Partizanlar' ayrıca, hedeflerinin 50'den fazla siyasi mahkumun serbest bırakılması ve Belarusluların "bu anlamsız savaş için ölmesini" engellemek olduğunu söyledi.

Siber saldırı tren hattı yolcularını da etkiledi. 'Hacker'lar gerçekleştirdikleri siber saldırıda niyetlerinin yolcuları etkilemek olmadığını söyleyerek bu durumun düzeltilmesi için de çalıştıklarını dile getirdi.

20 ila 30 üyesi olduğu iddia edilen grup; Belarus'un tıbbi yardıma ihtiyacı olan 50'den fazla siyasi tutukluyu serbest bırakması ve Rus askerlerinin ülkeye girişini engellemesi durumunda saldırıyı sonlandıracaklarını bildirdi.