AB ile Belarus arasındaki son zamanlardaki siyasi gerginlik, AB’nin Belarus’u kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

Topwar.ru’nun haberine göre MGIMO'da profesör olan Dmitry Danilov, Belarus'un Doğu Ortaklığı'na katılım seviyesinin teknik seviyeye indirildiğini ve Minsk'e karşı uygulanan yaptırımların, Belarus’un Avrupa Birliği ile yapıcı ilişkilere sahip olmayacağı gerçeğini ortaya koyduğunu söyledi.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Doğu Ortaklığı, İsveç ve Polonya'nın girişimiyle Belarus, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ülkelerini kapsayan, çıkış noktası eski SSCB cumhuriyetleriyle entegrasyonu sağlayıp bağları geliştirmek olan bir program. Ancak Danilov'a göre, AB'nin bahsi geçen programdan tek beklentisi Doğu-Batı entegrasyonu olmayıp bölgedeki siyasi ve ekonomik etkinliğini artırmak. Danilov’a göre Doğu Ortaklığı programı katılımcılarına finansal kurumların katılımı da dahil olmak üzere çerçeve programlar teklif edildi; ancak ülkelerin kendileri katılımın biçimini ve derecesini belirledi. Belarus örneğinde ise AB yetkilileri anayasal konularda ilişkileri politize etmeye başladı. Buna paralel olarak Danilov, Brüksel'in insan hakları ve bir dizi başka siyasi meseleye dayanarak Minsk'e baskı uyguladığını vurguladı.

Ek olarak uzmana göre, Belarus'un programdan çekilmesi AB'yi ciddi şekilde etkileyebilir. Çünkü bu kararla, Batı'nın zaten Rusya'ya daha yakın olan Minsk'i kendine çekme yönündeki planlarını uygulaması daha da zorlaşacak olup Avrasya entegrasyonunun ve Avrupa ile ilişkilerin aynı anda geliştirmesinin pek mümkün gözükmüyor.