Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Belçika Başbakanı, Suriye’de bulunan DEAŞ militanı vatandaşlarının çocuklarının Belçika’ya geri getirileceğini duyurdu.

Euronews’in yaptığı habere göre, Başbakan Alexander De Croo parlamentoda yaptığı konuşmasında “Ulusal Güvenlik Konseyi, çocukların ülkelerine geri gönderilme sürecini doğruladı, yaş sınırı 12 olarak belirlendi.” diyerek 12 yaşındaki ve üstü çocukları alacaklarını teyit etti. 

Çocukların Suriye’de kalmaları durumunda ileride potansiyel terörist olabileceklerini belirten De Croo, çocuklarla birlikte annelerin de ülkeye kabul edileceğini ancak detaylı bir soruşturmadan geçirileceklerini de ekledi.

Belçika verilen karar ile 30-50 arasında çocuğun geri getirilmesini düşünüyor. Ancak Belçika mahkemesi Suriye'deki DEAŞ militanlarının 10 çocuğunun ülkeye geri getirilmesi kararı almıştı.

Belçikalı Milletvekili Saskia Bricmont ise yaptığı konuşmada verilen kararın insani ve güvenlik açısından önemli olduğunu söyledi.

Çocukların kamplarda bulunmalarının ileride radikal bir çizgide kalmalarına yol açacağından endişe eden Bricmont, "Çocukları geri getirme kararı son derece önemli ve insani nedenlerden ötürü acil. Su içmeden, doğru beslenmeden büyüyen çocuklar, psikolojik ve aynı zamanda kronik hastalık riski taşıyor. İkinci sebep güvenlik. Uzun zamandır böyleydi ama şimdi kamplardaki durum kötüye gidiyor." şeklinde bir değerlendirme yaptı.

BM ülkelere çağrısını yineliyor

BM, 2021 yılı başında Suriye’de kamplarda mahsur kalan 27 bin çocuğun ait oldukları ülkelere iade edilmesi için çağrıda bulunmuştu.

BM şubat ayında da 57 üye ülkeden Suriye’deki vatandaşlarını kabul etmelerini istedi.

Suriye’nin en büyük kampı olan El Hol’da yaşayan 62 bin kişinin -BM verilerine göre- yüzde 80’inden fazlasını DEAŞ’tan kaçan kadın ve çocuklardan oluşuyor.