ABD Başkanı Biden, ABD Kongresi’ne CISA’nın bütçesiyle ilgili talep yolladı. Bu talepte son 6 ayda yüksek profilli birkaç siber güvenlik olayının yaşandığı belirtildi. CISA’nın bu sorunlara karşı çalışması için de ajans bütçesinin 110 milyon dolar artırılmasını istendi. Bu artışın da gelecek mali yıl için 1.52 trilyon dolarlık harcama teklifinin bir parçası olduğu anlamına geliyor.

Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

2022 mali yılında CISA için finansman talebi 2021’e göre 110 milyon dolar artışla 2.1 milyar dolara ulaştı. Ayrıca daha önceden yürürlüğe giren Amerikan Kurtarma Planı Yasası kapsamında CISA’ya 650 milyon dolar bütçe sağlanmıştı.

Önerilen bütçe artırımın siber güvenlik araçlarına ve nitelikli uzmanların işe alınmasında kullanılacağı dile getirildi. Özellikle SolarWinds saldırısı sonrasında araştırmacıların Çin’den ve Rusya’dan gelen tehditlere karşı koyacağı belirtildi.

Bu 110 milyon dolarlık artışla birlikte kuruluşların altyapı modernizasyonu için geliştirilen ABD Teknoloji Modernizasyon Fonu’na 500 milyon dolar aktarılacak. Federal kurumların bilgi teknolojileri geliştirilmeleri için de 750 milyon dolar ve ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilimsel ve teorik araştırmalar için 128 milyon dolar hazırlanacak.