Geçtiğimiz günlerde Joe Biden, başkanlık koltuğunu Donald Trump’tan devraldı. Biden’ın başkanlık görevine gelmesiyle birlikte ABD’nin nükleer politikaları üzerine bazı kararlar alması gerekti. Biden, ABD’nin Rusya ile yapmış olduğu ve iki ülkenin de nükleer güçlerini kısıtlayan  START (Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması) anlaşmasını 5 yıl daha uzatmak istiyor.

The Washington Post tarafından yapılan habere göre Biden’ın başkanlığa gelmesiyle ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerde, “yeni bir başlangıç” yapılmayacağı yetkililer tarafından belirtiliyor. Biden, Ulusal İstihbarat Başkanı Avril Haines’ten Rusya ile alakalı bazı konularda istihbarat edinecek. ABD’li yetkililerin ifadelerine göre bu konular arasında, 2020 başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalede bulunduğu iddiaları ve Rusya tarafından yapıldığı söylenen SolarWinds siber saldırısı bulunuyor.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

ABD ve Rusya arasında yapılmış olan START’ın yenilenmesi için son tarih 5 Şubat. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a göre Rusya START anlaşmasını korumak ve geçerlilik süresini uzatmak istiyor. Anlaşmanın geçerlilik süresinin uzatılmaması ve geçerliliğinin kalkması durumunda iki ülke arasında nükleer silahlanma yarışının çıkmasına karşı duran engel sayısı azalmış olacak.

ABD’li yetkililer, START anlaşmasının ABD’nin ulusal güvenliğini koruduğunu öne sürüyor.