ABD, Ukrayna’yı tampon olarak mı kullanıyor?

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya destek vermesinin sebebinin, Rus saldırganlığının daha da yayılması halinde ABD ordusunun savaşa katılmasını engellemek olduğunu belirtti.

Joe Biden, Washington Post'ta yayımlanan “The U.S. won’t back down from the challenge of Putin and Hamasadlı makalesinde gündeme ilişkin çarpıcı ifadelere yer verdi. “Ukrayna”, “Putin-Hamas ilişkilendirmesi” ve “ABD’den beklentiler” konularına değinen Biden’ın ifadeleri direkt olarak iletilmiştir.

Alıntı: “Geçtiğimiz yüzyıldaki iki dünya savaşından biliyoruz ki Avrupa'daki saldırganlık cevapsız kaldığında, kriz kendi kendine sönüp gitmiyor. Amerika'yı doğrudan içine çekiyor.  Bu nedenle bugün Ukrayna'ya olan bağlılığımız kendi güvenliğimize yaptığımız bir yatırımdır.  Bu, yarın daha geniş bir çatışmayı önler. Özgürlüklerini ve vatanlarını savunan cesur Ukraynalıları destekleyerek Amerikan askerlerini bu savaşın dışında tutuyoruz. Çatışma daha fazla yayılmadan Putin'in fetih arzusunu durdurmak için onlara silah ve ekonomik yardım sağlıyoruz.”

Bu ifadeler çeşitli basın kurum ve kuruluşlarında “bilinenin dile getirilmesi” olarak değerlendirildi.

Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma  Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma 

biden-zelenskiy-ukrayna-abd-trthaber-1757663

ABD Başkanı ayrıca, Rusya lideri Vladimir Putin ile Hamas arasında bir ilişkilendirme kurmaya çalıştı ve hedef gösterdi.

Alıntı: "Hem Putin hem de Hamas komşu bir demokrasiyi haritadan silmek için savaşıyor. Hem Putin hem de Hamas daha geniş kapsamlı bölgesel istikrar ve entegrasyonu çökertmeyi ve ortaya çıkan kargaşadan faydalanmayı umuyor. Kendi ulusal çıkarlarımız için ve tüm dünyanın iyiliği için, Amerika bunun olmasına izin veremez ve vermeyecektir."

biden putin

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’ın bu ifadeleri arkasındaki sebep, kendisi ABD Kongresi'ni hem Ukrayna'ya hem de İsrail'e yardımı desteklemeye ve Ukrayna'ya yardım için 61 milyar dolardan fazla fon içeren 106 milyar dolarlık yeni bir yardım paketini onaylamaya ikna etmeye çalışıyor. 

Ancak ABD Temsilciler Meclisi'nin yeni başkanı Mike Johnson, Ukrayna ve İsrail'e yönelik yardım paketlerinin Kongre tarafından ayrı ayrı ele alınmasında ve "Ukrayna" paketinin Meksika ile sınır güvenliği için ayrılan ödeneklerle birlikte değerlendirilmesi konusunda ısrar ediyor.

Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden, kısa vadeli bir hükümet finansman tasarısını imzaladı. Bu tasarı içerisinde ne Ukrayna'yı ne de İsrail'i desteklemek için fon içermiyor.

AB diplomasi şefi Josep Borrell da konuya ilişkin, ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımın gelecekte azalacağını, dolayısıyla AB ülkelerinin bu durum karşısında Ukrayna'ya desteklerini sürdürmek için siyasi olarak hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etti.