ABD Başkanı Joe Biden, Trump yönetiminin SolarWinds'e yapılan ve ABD bakanlıklarını etkileyen siber saldırı sebebiyle Trump yönetimini eleştirdi. Biden, bu durumun cevapsız kalmasına izin verilemeyeceğini ve saldırıdan kimin sorumlu olduğunu ortaya koyarak hesap sormaları gerektiğini söyledi.

Bleeping Computer tarafından yapılan habere göre Jode Biden, CISA direktörünü kovan Trump yönetiminin, Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki siber koordinatörleri ortadan kaldırarak siber güvenliği ihmal ettiğini söyledi. Yapılan basın toplantısında Trump, siber saldırıyı küçümsediği gerekçesiyle de eleştirildi.

Biden, Trump için, "Önümüzdeki 4 hafta boyunca bir başkan olarak Amerikan çıkarlarını savunma sorumluluğu hala var. Ama emin olun, o ciddiye almasa bile ben alacağım!" dedi. 

Saldırının kontrol altında olduğuyla ilgili kanıt yok

Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

İhlalin tam kapsamı veya neden olduğu zararın boyutuna dair hala bilinmeyen çok şey olduğuna değinen Biden, bu saldırının ABD ulusal güvenliği için büyük bir risk teşkil ettiğini belirtti. Biden açıklamalarına, durumun kontrol altında olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını da ekledi ve ABD Savunma Bakanlığı'nın birçok konuda kendisini bilgilendirmeyeceğini dile getirdi.