Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Teknopark İstanbul tarafından çıkartılan TARGET Dergisi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Teknopark İstanbul olarak Sayın Cumhurbaşkanı’nın işaret ettiği yolda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yönetiminde tüm inançlarının, fikir ve alın terleriyle daha güçlü bir Türkiye için özveriyle çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

“Teknopark İstanbul’da bugüne kadar 230 milyon doları aşan ihracat geliri elde etti”

Yerli ve milli teknolojiler odağında çok üretken bir yılı geri bıraktıklarını söyleyen Bilal Topçu, “Ancak 2021 yılı hem bizlerin hem tüm Türkiye’nin daha fazla çalıştığı, daha fazla ürettiği ve daha fazla değerin yaratıldığı bir yıl olacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulan ve bugün tartışmasız biçimde Türkiye’nin ileri savunma gücünün Ar-Ge üssü olan Teknopark İstanbul; Altay Tankı, Anka İHA, Atak Helikopteri ve Milgem Korvet, LHD Amfibi Hücum Gemisi gibi savunma sanayiinin önde gelen Ar-Ge projelerine büyük destek sunuyor. Türkiye’nin yüksek teknoloji geliştirme merkezi olma motivasyonuyla teknoloji alanında büyük atılımlara imza atmaya devam eden ve mevcut durumda 332 Ar-Ge şirketinin faaliyet gösterdiği Teknopark İstanbul; 100 kuluçka firması, toplam 6 bin 500 Ar-Ge çalışanı, 2 bin 100 Ar-Ge projesiyle Türkiye’nin ve hatta dünyanın örnek bir teknopark projesi olarak dikkat çekmektedir.

Teknopark İstanbul’da bugüne kadar 230 milyon doları aşan ihracat geliri elde edilirken 4 milyara yaklaşan Ar-Ge geliri sağlanmıştır. Burada ortaya koyduğu bu denli büyük maddi değer dışında kurumun oluşturduğu en önemli değer; dünyanın imrenen gözlerle baktığı Türkiye’nin yerli ve milli savunma gücünün oluşturulmasına sunduğu önemli katkıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in vizyonuyla büyük atılım yapan savunma sanayiimiz, yerli ve milli teknoloji hamlesini en ufak bir tereddüt olmadan sürdürme hedefiyle yeni bir yıla giriyor. Türkiye, savunma ihtiyaçlarını hem kendi geliştirdiği teknolojilerle hem de dünya genelinde yaptığı iş birlikleriyle özgürce sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

“Teknopark İstanbul olarak sektörün katma değerini ve küresel gücünü artırmak için savunma sanayiinin aktörleri ile birlikte büyük bir azimle çalışıyoruz”

Son dönemde yaşanan bazı gelişmelerin de dikkatlerden kaçmaması gerektiğinin altını çizen Topçu, “Bu noktada bir ülkenin kendi savunma ihtiyaçlarıyla ilgili iradesine ipotek konulamayacağını düşünüyor ve buna inanıyoruz. Türkiye’nin dik duruşu, kendine olan güveni ve tüm inancıyla gelecek yolculuğunu sürdürürken dışarıdan gelen veya gelebilecek her türlü olumsuz yaklaşımda savunma sanayiinin Ar-Ge üssü olarak, sektörün katma değerini ve küresel gücünü artırmak için savunma sanayiinin aktörleri ile birlikte büyük bir azimle çalışıyoruz.

EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Yerli ve milli teknolojiler odağında çok üretken bir yılı geri bıraktık. Ancak 2021 yılı hem bizlerin hem tüm Türkiye’nin daha fazla çalıştığı, daha fazla ürettiği ve daha fazla değerin ortaya konduğu bir yıl olacak. Zira, Sayın Cumhurbaşkanımız da yaptıkları bir konuşmada; 'Her alanda küresel liderlik seviyesine çıkacak savunma sanayisi inşa etme yolunda adımlarımızı hızlandıracağız. Savunma sanayimizi her bakımdan bağımsız hale getirmek için dünkünün iki kat fazlasıyla çalışacağız.' diyerek, bu hedeflerimizin altını net biçimde çizmiştir. Bizler de Teknopark İstanbul olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği yolda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yönetiminde tüm inancımız, fikir ve alın terimizle daha güçlü bir Türkiye için özveriyle çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.