İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti

NASA Orbital Enkaz Program Ofisi tarafından, Dünya yörüngesinde sayısı yaklaşık 23 bini bulan uzay enkaz parçalarının bulunduğu öne sürüldü. Bu rakama 3 bin ölü uydunun da dahil olduğu belirtildi.

Popular Mechanics sitesinde yer alan habere göre, uzay çöplüğünü oluşturan parçaların birbirine çarpması durumunda birçok uzay faaliyetini engelleyebilecek büyük enkaz yığınları ortaya çıkabilir. 

Kanser tedavisi yöntemiyle uzay kirliliğini engelleme fikri

Rus bilim adamları yaygın bir kanser tedavisi yöntemiyle, uzay çöpünü meydana getiren parçaların "plazma" adı verilen zararsız parçacık bulutlarına dönüştürülebileceğini öne sürdü. Lazer ablasyonu (katı yüzeydeki malzemeleri lazer ışını uygulayarak çıkarma işlemi) yöntemiyle insan vücudundaki kötü huylu tümörlerin yok edildiği ve bu yöntemin uygulanmasının düşünülüğü aktarıldı.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi'nden araştırmacıların konuyla ilgili araştırma ve deneylerini sürdürdükleri bildirildi.

Bu yöntem tehlikeli olabilir

Habere göre bir lazerin, bir güneş panelinin yüzeyine temas etmesi durumunda, binlerce cam parçası fırlayarak mikroskobik bir enkaz bulutu oluşturabilir. 

Uzaydaki çöp parçalarına çözüm olacağı öne sürülen bu yöntemin aynı zamanda aktif uydulara zarar verilmesi gibi bir sonucu da olabilir. Lazerin yanlış parçalara temas etmesi durumunda küçük enkaz bulutları oluşabilir. Kısaca; uzay çöplerini ortadan kaldırmak için bir lazere sahip olmak aynı zamanda aktif uydulara zarar verebilecek bir lazere sahip olmak anlamına da gelebilir.