ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

Baykar tarafından milli ve özgün bir tasarım olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, ihracat serüvenine devam ediyor.

Şu ana kadar 31 ülkeye Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gerçekleştirildiği bilinirken, bu sayıya güncelleme geldi. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Ankara’da CNN Türk’e verdiği röportajda Bayraktar TB2 SİHA ihracatı gerçekleştirilen ülke sayısını 32 olarak açıkladı.

Selçuk Bayraktar, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinin Bayraktar TB2’ye ilgi duyduğunu da söyledi.

Selçuk Bayraktar’ın röportajında ilgi çekici konulardan biri de Japonya’nın Bayraktar TB2 ilgisi oldu. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Japonya’nın da Bayraktar TB2 SİHA’larla ilgilendiğini belirtti.

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu.

2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA’lar için şu ana kadar 32 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.