Avrupa genelindeki 6 bin bilgi işlem yöneticisi, önemli uzmanlar ve departman yöneticilerinden toplanan bilgilere göre hazırlanan bir raporda araştırmacılar, Avrupa’daki sektörleri ayrı ayrı değerlendirerek teşkil ettikleri siber saldırı risklerini 7 ve 70 puan arasında puanlandırdı.

ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı

Computer Weekly tarafından yapılan habere göre, yapılan araştırma neticesinde Birleşik Krallık enerji sektörünün Avrupa içerisindeki bir siber saldırıya en açık sektör olduğu sonucuna varıldı.

Siber saldırı tehdit listesinde Birleşik Krallık enerji sektörünü takiben; toptan ve perakende satış, ticari hizmetler, mali hizmetler ile kamu ve ticari kaygı gütmeyen kuruluşların geldiği belirlendi.

Araştırmaya dahil olan sektörlerden edinilen bilgilere göre, siber saldırıların en yaygın çıkış noktası ise phishing (e-posta yoluyla oltalama) ya da hedefi belirli sosyal mühendislik teknikleriyle şirket çalışanların hedef alınması.

Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre siber tehdidin büyüklüğü, şirket büyüklüğüne göre değişebilir. Saldırı sonucunda yaşanan kaybın medyanı büyük şirketler için 270 bin pound değerindeyken bu sayı küçük şirketler için 10 bin pound değerinde.