Brexit süreci ve Covid-19'un olumsuz etkisi, Birleşik Krallık yetkililerini radikal kararlar almaya sevk ediyor.

İngiliz The Times gazetesinin Dışişleri Bakanlığı'ndan sızan belgelere dayandırdığı habere göre, hükümetteki ilgili bakanlıkların bu yıl dünyanın çeşitli yerlerindeki çatışma bölgelerine gönderilen insani yardımları en az üçte iki oranında azaltmak için gizli çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı. Buna göre Birleşik Krallık tarafından; Suriye'ye gönderilen yardımların yüzde 67'si, Libya'ya gönderilen yardımların yüzde 63'ü, Somali'ye gönderilen yardımların yüzde 60'ı ve Güney Sudan'a gönderilen yardımların yüzde 59'u kesintiye uğrayacak. Kesintilerle beraber Birleşik Krallık'ın yıllık insani yardım bütçesi 15 milyar pound'dan, 9 milyar pound'a kadar gerileyecek.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Sızan belgelere göre kesintinin yapılmasının temel amacı, Covid-19 ve Brexit sürecinin Birleşik Krallık GSYH'sini 0,2 oranında azaltmış olması.

Birleşik Krallık'ın Eski Uluslararası Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell, kesintileri ''etik olmayan'' bir davranış olarak nitelendirerek, ''Britanya'nın uluslararası alanda itibarını yok edecek bir adım.'' dedi.

Bir hükümet sözcüsü ise, ''Salgının Birleşik Krallık üzerindeki korkunç etkisi bizi, insani yardıma harcadığımız tutarda geçici ve gerekli bir azalmaya zorladı.'' ifadelerini kullandı.