Birleşik Krallık yönetimi, savunma harcamalarında büyük artış sağlamak için gelecek yıl bütçeye yaklaşık 22 milyar dolarlık bir ekleme yapılacağını duyurdu. Başbakan Boris Johnson ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından, ilave edilecek fonlamanın Type 32 olarak bilinen yeni sınıf savaş gemileri ve Tempest savaş uçaklarının gelişimine yardımcı olacağı belirtildi. Bunların yanı sıra hedefler arasında yeni bir Uzay Komutanlığı ve Ulusal Siber Kuvveti kuruluşu oluşturmak da bulunuyor.

Açıklanan ek fonlama, İngiltere'nin savunma bütçesine 2 milyar dolar daha ekleme yapma taahhüdünün ardından duyuruldu. Böylece planlanan toplam artış 2024'e kadar 24,1 milyar dolar olacak. Birleşik Krallığın bu dönemki toplam savunma harcaması ise 253,3 milyar doların biraz altında kaldı. Bu rakam aynı zamanda Birleşik Krallığın, NATO ittifakı üyeleri için belirlenen savunma harcama hedefinin çok üzerinde olduğunu gösteriyor. 

Hedefler arasında yeni kuruluşlar da var

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

Bahsedilen fonlamanın nasıl kullanılacağına dair ayrıntıların tamamı bilinmese de Birleşik Krallığın, belirsiz sayıda Type 32 savaş gemisi satın alacağı bildirildi. Ayrıca donanma için  8 adet Type 26 ve 5 adet Type 31 fırkateynin devam eden inşasına da bu fon ile destek olunacak. Maddeler arasında yeni bir Birleşik Krallık Uzay Komutanlığı'nın kurulmasına da ayrıca yer verildi. Yeni kuruluş hedefleri arasında Birleşik Krallık silahlı kuvvetleri için yeni bir yapay zeka merkezinin kurulması da bulunuyor.