İnsansız araçlara olan yönelim, bazı savunma araçlarının otonom adaptasyonuna yönelik çalışmaları artırıyor.

Pentagon'a bağlı İleri Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA) ile Skorsky şirketi, müşterek yürüttüğü bir çalışma kapsamında Skorsky marka UH-60 Alfa model bir Black Hawk helikopterini insansız havalandırmayı başardı.

Sikorsky'nin S-70 Opsiyonel Pilotlu Aracı (OPV) Black Hawk

Skorsky ile DARPA; Kokpit İçi Otomasyon Sistemi olarak adlandırılan ortak programda helikopterlerin insansız uçurulmasına yönelik 30 dakikalık bir test gerçekleştirdi.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

Skorsky Innovation Direktörü Igor Cherepinsky, Black Hawk'ların otonom hale getirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada "UH-60 Alfa Black Hawk helikopteri 5 ve 7 Şubat tarihlerinde iki defa pilotsuz uçuş gerçekleştirdi." ifadelerine yer verdi.

Bugün ve Yarın Daha Güvenli Uçuşlar için Operatör Karar Desteği

Helikopterde daha önce yapılan testlerde olası risklere karşı bir pilot bulundurulduğunu söyleyen Cherepinsky, "Helikopterde 210 Switch diye bir anahtar var. Buraya helikopterdeki kişi sayısı giriliyor. Oraya sıfır kişi diye girdik. Helikopter Kentucky'deki Fort Campbell üzerinden 30 dakika boyunca insansız olarak uçtu." ifadeleriyle yapılan testin başarısına dikkat çekti.

İkinci uçuşun ise daha kısa sürdüğünü belirten Cherepinsky; helikopterin, kalkış öncesi kontrolleri ve kalkış sürecini kendi başına gerçekleştirdiğini ve helikopterin Manhattan'daki gökdelenlerin arasında güvenli bir uçuş gerçekleştirdikten sonra yere başarıyla indiğini söyledi.