Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların sekiz aydır devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında muharebe sahası ısınmaya devam ediyor.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rus yanlısı ayrılıkçı yönetimlerin Rusya’ya katılmak üzere referandum kararı alması, muharebe sahasının yanı sıra diyalog zeminin de gerilmesine neden oldu.

24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın “özel askeri operasyon” adı altında Ukrayna topraklarını işgal etmesi en çok Batı’nın tepkisini çekerken, Ukrayna en fazla askeri desteği yine Batılı ülkelerden aldı.

Batının sağladığı askeri destek Ukrayna’nın muharebe sahasında Rusya’ya karşı direnebilmesini sağlarken, Rusya’nın tutumunu sertleştirmesine neden oldu.

Ayrılıkçı yönetimlerin referandum kararı ve Rus Devlet Başkanı Putin’in seferberlik ilan etmesi, savaşın yeni bir boyuta evrileceğini gösteriyor.

Rusya Ukrayna üzerindeki emperyal amaçlarından vazgeçmezken özellikle ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler barışın ancak Rusya isterse sağlanabileceğini düşünüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Rusya’nın tutumunu değerlendirdi.

Barışı sadece Rusya’nın sağlayabileceğini söyleyen Blinken;

“Rusya savaşmayı bırakırsa, savaş biter. Ukrayna savaşmayı bırakırsa, Ukrayna diye bir şey kalmaz.” ifadelerini kullandı.