Myanmar, 1 Şubat 2021 tarihinde ordunun yönetime el koymasından bu yana derin bir çıkmaza savrulmaya devam ediyor. 

Şarku’l Avsat’ın haberine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Jeria, Myanmar’daki kaos halinin bir savaşa dönüşmesinden korktuğunu söyledi.

Myanmar’ın Suriye gibi bir iç savaşa sürüklenme tehlikesi olduğunu ifade eden Jeria, ‘’Devletler, Suriye’de ve birçok yerde tekrar edilen yanlışların Myanmar’da yapılmasına müsaade etmemeliler.’’ dedi. 

Myanmar’da yaşanan darbe sonrasında Amerika ve Batılı ülkeler, orduyla yakın ilişkili bazı şirketlere ve darbeye öncülük eden subaylara yaptırım uyguladılar. Ancak darbe idarecileri, bu tip yaptırımlara ülkelerinin alışık olduğunu söyleyerek herhangi bir tutum değişikliğine gitmediler. 

BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Scharaner Burgener, 9 Nisan günü darbeci generallerle görüşmek üzere Tayland'a gitti ancak ordu mensupları Burgener'i kabul etmediler. 

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Darbe karşıtları dış müdahale istiyorlar

Myanmar’da darbe karşıtı olanlar ile darbeciler arasındaki gerilim her geçen gün daha kanlı bir hale eviriliyor. Orduya güç yetiremeyen darbe karşıtı halk, pankartlara ve yerlere R2P (Responsibility to Protect: Koruma Sorumluluğu) yazarak ABD ve Batılı devletlere müdahale çağrısında bulunuyor. 

Siyasi Tutukluları Destekleme Derneği’ne göre, ülkenin seçilmiş hükümetini savunan ve tutukluluk hallerinin sonlandırılmasını sağlamak için sokaklara dökülen 710 Myanmar vatandaşı öldürüldü. Gözaltına alınanların sayısı ise 3 bini aştı.