UTKU güç grubunun ilk ateşlenmesi yapıldı. Altay tankı için geliştirilen BATU güç grubunun da ilk ateşlemesinin bu yıl yapılması planlanıyor.

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

BMC Power BATU'yı bu yıl çalıştırırsa hedefine ulaşmış olacak. BMC Power'ın geliştirdiği motorlar:

VURAN: 400hp sınıfı, I4 (4x4, 6x6)
AZRA: 600hp sınıfı, I6 (6x6, 8x8)
UTKU: 1.000hp, V8 (YNHZA, FIRTINA)
BATU: 1.500hp, V12 (Altay Tankı için geliştirildi)

Güç Grubu Geliştirme Projeleri

Güç Grubu Geliştirme Projeleri kapsamında Yeni Nesil Hafif Zırhlı araçlar ve ALTAY Ana Muharebe Tankı için iki farklı güç grubu geliştiriliyor. Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç (YNHZA) Güç Grubu (UTKU Projesi) kapsamında 40 tona kadar paletli hafif zırhlı muharebe araçları için uygun bir güç grubu tasarlanıyor.

Bu güç grubu 8 silindirli, V tipi, turbo dizel, su soğutmalı en az 675 kW (920-1000 BG) azami güce ve en az 2700 Nm azami torka sahip bir motordan; çapraz tahrikli “T” bağlantılı tipte, dümenleme ve frenleme fonksiyonuna da sahip bir transmisyondan, bunlara entegre edilmiş, soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi ve egzoz sisteminden oluşuyor.

ALTAY Güç Grubu (BATU Projesi) kapsamında ALTAY Ana Muharebe Tankı için bir güç grubu tasarlanıyor. Bu güç grubu 12 silindirli, V tipi, turbo dizel, su soğutmalı ve en az 1100 kW (1500 BG) azami güce ve en az 4600 Nm azami torka sahip bir motordan; çapraz tahriki, “U” bağlantı tipinde, dümenleme ve frenleme fonksiyonuna da sahip bir transmisyondan, bunlara entegre edilmiş, soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi ve egzoz sistemlerinden oluşuyor.

Bu projeler kapsamında test, kalifikasyon ve kabul faaliyetlerinin gerçekleştirileceği ve proje sonunda güç grubu ile birlikte SSB’ye devredilecek bir test merkezi kurulumu da gerçekleştirildi.