Türk savunma sanayii ürünleri, Ukrayna ordusunda aktif rol almaya devam ediyor.

Türk zırhlı araç üreticisi BMC, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine KİRPİ 4x4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç ihracatı gerçekleştirerek ilk etapta 50 adet zırhlı aracı teslim etti.

Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

BMC'nin kaç adet KİRPİ zırhlı aracı ihraç ettiğine yönelik resmi bir açıklama yapılmasa da Ukraynalı kaynaklar ilk etapta 50 adet KİRPİ 4x4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç tedarik edildiğini ve 150 adet aracın daha teslim edileceğini iddia etti.

Ukraynalı askeri kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, tedarik edilen KİRPİ'lerin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Deniz Piyade Tugay’ları tarafından kullanılacağı ve daha sonra araçlara Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) entegre edileceği, toplamda 2 tugayın KİRPİ’lerle donatılacağı ve donatımların tamamlanmasının ardından araçların çatışmaların devam ettiği Doğu Cephesi’ne gönderileceği ifade edildi.

KİRPİ 4x4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi (4x4), hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.

Bağımsız süspansiyonlu Kirpi (4x4), monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok emici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanımı (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.