Afganistan'ı ele geçirip yönetimi ele alan Taliban, uluslararası arenada kabul görmek için verdiği sözleri yerine getirmediği için eleştirilerin odağında.

G20 ülkelerinin video konferans yolu ile düzenleyeceği Afganistan Konferansı öncesi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Taliban'a kadın hakları konusunda eleştiriler geldi. Taliban'ı kadınların toplumsal ve ekonomik yaşama katılımı ve kız çocuklarının eğitimi önündeki engelleri kaldırmaya ve verdiği sözleri tutmaya bir kez daha davet eden Guterres, "Afgan ekonomisinin yüzde 80'inin kayıt dışı olduğuna ve kadınların ekonomide önemli rol oynadığına işaret ederek "Kadınlar olmadan Afgan ekonomisi ve toplumunun toparlanmasının yolu yok" ifadelerini kullandı.

General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Taliban'ın başa gelmesiyle eğitimde, işte, sosyal hayatta ve yönetimde kadınlar negatif ayrımcılığa tabi tutulmuştu. Taliban'ın ülkeler nezdinde tanınabilmesi için kadınların Afganistan'da her alanda var olduklarını göstermeleri istenmiş fakat bir adım atılmamıştı. Antonio Guterres bunun üzerine, Taliban'ın 15 Ağustos'ta iktidarı yeniden ele geçirmesi sonrasında kadın, çocuk ve azınlık haklarına dair verdiği sözleri hatırlatıp "Afgan kadın ve kız çocuklarına verilen sözlerin tutulmadığını görmek beni son derece endişelendiriyor" dedi. Afganistan'da insani krizin giderek derinleşmekte olduğunu ve ülke nüfusunun yarısını etkilediğini belirten Guterres, "Taliban'ın hatalı eylemleri nedeniyle tüm Afgan halkının cezalandırılamayacağını" söyledi.

Antonio Guterres, büyük bir buhranda olan Afganistan ekonomisi için BM ülkelerine acil nakit yardımında bulunmaları konusunda da seslendi. 

Afganistan'da Taliban iktidarının dışişleri bakanı konumundaki Emir Han Muttaki de gelen eleştirilere, daha fazla zamana ve uluslararası yardımlara ihtiyaçları olduğu söyleyerek yanıt verdi.

Kadınların; iş, eğitim, toplumsal ve idari hayatta geri planda tutulmasını güvenlik açısından değerlendirip "yeni sistem oluşturulana kadar" süreceğini dile getiren Mutttakı, Afganistan'da 20 yıldır yerine getirilemeyen icraatların 2 ayda gerçekleştirilmesinin beklenmesinin yanlış olduğunu da vurguladı.