BM'den, yapay zeka sistemlerinin insan haklarını tehdit ettiği konusunda bir uyarı geldi.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapay zeka sistemlerine ilişkin oluşturulan yeni rapor açıklandı. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Bachelet, söz konusu rapora ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Bachelet, yapay zekanın insan hakları için ciddi risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Bachelet, yeterli güvenlik önlemleri alınana kadar yapay zeka sistemlerinin satışı ve kullanımına ilişkin acil bir moratoryum çağrısında bulunurken uluslararası insan hakları hukukuna zarar veren yapay zeka uygulamalarının yasaklanması gerektiğini de dile getirdi.

Michelle Bachelet, yapay zeka  teknolojisinin; günümüzdeki bazı büyük zorlukları aşmak için faydalı olabileceğini söylese de bireylerin insan haklarını nasıl etkilediğine yeterince dikkat etmeden kullanması durumunda olumsuz, hatta yıkıcı etkilerinin olabileceğine dikkat çekti.

Sözlerine "İnsan hakları riski ne kadar yüksekse, yapay zeka teknolojisinin kullanımına ilişkin yasal gereklilikler de o kadar katı olmalıdır" ifadelerini ekleyen Bachelet, söz konusu risklerin değerlendirilmesinin zaman almasından dolayı devletlerin potansiyel olarak riskli teknolojilerin kullanımına moratoryumlar koyması gerektiğini vurguladı.

BM'nin açıkladığı raporda ülke ismi verilmeden Çin'in insanların duygu durumlarını ortaya çıkarmak için yapay zeka uygulamalarını kullandığına ve bunu özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri üzerinde test ettiğine atıfta bulunuldu.