MEMATT'a yeni görev MEMATT'a yeni görev

ABD'li savunma şirketi Boeing, Kanada'ya P8-A Poseidon Deniz Karakol Uçağı teklifiyle gidecek.

Defenseworld.net sitesinde yer alan habere göre Kanada, "Çok Amaçlı Uçak Projesi" (CMMA) kapsamında CP-140 Aurora uçak filosunun yerini alması için yeni uçaklar değerlendirecek. Proje ile Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin denizaltı savunma harbi (ASW) ile istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) yeteneklerini geliştirmesi hedefleniyor.

Boeing şirketinden yapılan açıklamada P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağının, şu an dünyadaki en yetenekli çok amaçlı uçak olduğu ve Kanada'nın ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacağı belirtildi.

Boeing Avrupa ve Amerika Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Tim Flood, "P-8’in menzili, hızı ve dayanıklılığı, onu Kanada’nın kuzey ve denizcilik yaklaşımlarını izlemek için mükemmel bir platform haline getiriyor. P-8, Kanada’nın güvenlik taahhütlerini karşılamak için müttefiklerin birlikte çalışabilirliğini sağlayacak. Sağlam bir endüstriyel ortaklık planı ile birleştiğinde Boeing’in teklifi, CMMA programının ömrü boyunca Kanada’nın ekonomik büyümesine katkıda bulunma konusundaki başarılı sicilini geliştirecek." ifadelerini kullandı.