Hafif silahların kontrolünü yürüten Coordination Comittee for the Control of Small Arms and Light Weapons komitesi ile birlikte Bosna Hersekli on iki polis birliği 1.864 hafif silahı parçaları ile birlikte Jelsingrad’ta yok etti.

Böylece Bosna Hersek tekrardan vatandaşlarının güvenliği, uluslararası ve bölgesel güvenliği ve istikrarı ile birlikte silah kontrolü açısından uluslararası çerçevede katkı sağlama konularındaki bağlılığını doğrulamış oldu.

Silahların bir kısmı gönüllü olarak teslim edildi

Sarajevo Times'ın haberine göre, yok edilen hafif silahlar polis birlikleri tarafından sıradan kolluk kuvvetleri hareketleri ile toparlanırken silahların bir kısmı da vatandaşların kendileri tarafından gönüllü bir şekilde teslim edildi.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Silahların toplanarak yok edilmesi ile güvenliği artırma amacının yanında Bosna Hersek’teki illegal silah sayısının azalmasına katkı sağlayarak hafif silahların çoğalması riski ile savaşmak da amaçlanıyor.

2017 yılından itibaren Bosna Hersekli otoriteler, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından verilen destek ile birlikte 18 bin 500’den daha fazla sayıda hafif silah ve silah parçası yok etti. Yürütülen aktiviteler AB tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı üzerinden finanse edildi.

Daha önce Bosna'da yaşananlar göz önüne getirildiğinde silahların toplanması ve imha edilmesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.